Herb Polski

Na terenie Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie odbywa się szereg kursów specjalistycznych w zakresie różnych obszarów funkcjonowania Policji. Jednym z nich jest kurs w zakresie pełnienia służby w pomieszczeniach dla osób zatrzymanych lub doprowadzonych w celu wytrzeźwienia oraz w policyjnych izbach dziecka. Kurs prowadzą wykładowcy z Zakładu Prewencji i Profilaktyki Instytutu Służby Prewencyjnej WSPol.

Kurs ma na celu podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności policjantów realizujących zadania związane z pełnieniem służby w pomieszczeniach dla osób zatrzymanych (PDOZ) lub doprowadzonych w celu wytrzeźwienia oraz policyjnych izbach dziecka (PID). Na kurs zostali skierowani policjanci z całej Polski, którzy na co dzień pełnią służbę w pomieszczeniach dla osób zatrzymanych lub doprowadzonych w celu wytrzeźwienia oraz policyjnych izbach dziecka i tych funkcjonariuszy, którzy jeszcze nie posiadają przeszkolenia z zakresu pełnienia służby w PDOZ i PID.

Podczas zajęć poruszane są prawne i praktyczne aspekty realizacji zadań związanych z pełnieniem służby w pomieszczeniach dla osób zatrzymanych lub doprowadzonych w celu wytrzeźwienia oraz prawne i praktyczne aspekty realizacji zadań związanych z pełnieniem służby w policyjnej izbie dziecka. Oprócz prawnych aspektów funkcjonariusze omawiają i przyswajają również wiele innych zagadnień, m.in.: psychologiczne aspekty pełnienia służby w PDOZ i PID, udzielanie pierwszej pomocy osobom umieszczonym w PDOZ i PID, taktyczne i techniczne aspekty wykonywania zadań związanych z pełnieniem służby w PDOZ i PID, a także prawa człowieka – zagadnienia podstawowe, regulacje prawne dotyczące dyskryminacji, oraz kształtowanie tolerancji w kontekście grup mniejszościowych i wielokulturowości.

Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie współpracuje z jednostkami organizacyjnymi Policji w całej Polsce. Jednym z elementów współpracy jest wspieranie realizacji procesu dydaktycznego naszej Uczelni przez wykładowców stowarzyszonych. Wykładowcą stowarzyszonym jest policjant, pracownik Policji, a także osoba spoza Policji, która z uwagi na posiadane kwalifikacje i doświadczenie zawodowe może uczestniczyć w realizacji procesu dydaktycznego w WSPol. Korzystając z takiej formy współpracy, zajęcia w zakresie prawnych i praktycznych aspektów realizacji zadań związanych z pełnieniem służby w PID na tym kursie specjalistycznym poprowadził podkom. Tomasz Piątkowski - Kierownik Policyjnej Izby Dziecka Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

 

Tekst. kom. Przemysław Jarocki/DKS WSPol

Foto: Jacek Konieczny