W dniach 03 – 07 października 2022 r. na terenie Gruzji wykładowcy z Zakładu Prewencji i Profilaktyki Instytutu Służby Prewencyjnej Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie wraz z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie zorganizowali i przeprowadzili międzynarodowe szkolenie funkcjonariuszy z Gruzji w ramach programu MSZ Polska Pomoc 2022.
W dniach 03 – 07 października 2022 r. na terenie Gruzji odbyło się międzynarodowe szkolenie w ramach projektu pn. "Szkolenie policjantów w zakresie podejmowania wieloaspektowych działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego Gruzji", w którym uczestniczyli funkcjonariusze Policji Patrolowej i Akademii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Gruzji.
Szkolenie miało charakter warsztatowy w ramach, którego zostały przeprowadzone zajęcia z zakresu zarządzania bezpieczeństwem ruchu drogowego, działań realizowanych przez policję w stosunku do wszystkich uczestników ruchu drogowego oraz zajęcia z psychologiem policyjnym. Podczas szkolenia uczestnicy mieli możliwość zapoznać się z aspektami wykorzystywanych w służbie Polskiej Policji urządzeń kontrolno-pomiarowych takich jak: wideorejestratory, laserowe mierniki prędkości-Truckam, urządzenia do badania stanu trzeźwości czy kontroli stanu technicznego pojazdu. Zainteresowanie uczestników zwrócił również pojazd Ambulans Policji Ruchu Drogowego (APRD) wraz z urządzeniem Tachimetr do laserowego pomiaru punktów w przestrzeni, pomiaru odległości i trójwymiarowego odwzorowywania miejsca zdarzenia drogowego. Ponadto w ramach realizowanego szkolenia przeprowadzone zostały ćwiczenia symulacyjne zdarzenia drogowego i współdziałania służb.
Celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na terenie Republiki Gruzji poprzez wzmocnienie instytucjonalne Policji Patrolowej i Akademii Policji MSW Gruzji. Projekt zakłada przeszkolenie ok. 50 funkcjonariuszy Policji z Gruzji. Tegoroczna edycja projektu poświęcona była tematyce zarządzania bezpieczeństwem ruchu drogowego oraz działaniom służb na miejscu katastrofy w ruchu lądowym.
Tekst: kom. Andrzej Pogorzelski
foto: WSPol/KWP Kraków