Herb Polski

W czwartek 27 października 2022 r. w auli im. Władysława Stasiaka odbyło się spotkanie z Panią Danutą Augustyniak, autorką książki „30 lat za kratami”. Spotkanie zorganizowano w ramach zajęć pozaprogramowych dla słuchaczy szkolenia zawodowego dla absolwentów szkół wyższych oraz słuchaczy szkolenia zawodowego podstawowego Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

Pani Danuta Augustyniak to emerytowany podpułkownik Służby Więziennej. W trakcie swojej 30-letniej służby zajmowała wiele stanowisk - od referenta w dziale gospodarczym aż po Zastępcę Dyrektora Aresztu Śledczego w Warszawie-Białołęce. W trakcie służby przez lata podejmowała trudne decyzje o losach ludzi znajdujących się za kratami, przeżywała w pracy różne dramatyczne historie, w tym osobiste, które postanowiła opisać w wydanej w 2021 roku książce „30 lat za kratami. Osobista opowieść dyrektorki polskiego więzienia”. Pani Danuta Augustyniak była bohaterką jednego z odcinków, w cyklu dokumentu realizowanego kilka lat temu, opowiadającym o pracy kobiet w mundurach. Za godną naśladowania postawę i działalność społeczną odznaczona została przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Brązowym Krzyżem Zasługi.

Program zajęć obejmował m.in. współpracę służby więziennej z Policją, zarządzanie jednostką penitencjarną oraz pracę z osobami wykluczonymi. Pani Danuta opowiedziała również o polskim systemie penitencjarnym, więziennej rzeczywistości z perspektywy kobiety i specyfice pracy z osadzonymi. Zajęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem wśród funkcjonariuszy zarówno tych zaczynających swoją służbę w policyjnym mundurze oraz tych z wieloletnim stażem służby.

W Służbie Więziennej jak w Policji nie ma podziału na stanowiska „męskie” lub „kobiece”. O zajmowanym stanowisku decyduje wykształcenie i posiadane kompetencje. Kobiety w mundurach możemy spotkać na wszystkich stanowiskach w Służbie Więziennej, zaczynając od strażnika działu ochrony na dyrektorze okręgowym kończąc. Najwięcej z nich jest wśród psychologów, wychowawców, terapeutów, personelu medycznego i w działach administracyjnych, jednak w ostatnich latach coraz więcej kobiet pełni służbę w dziale ochrony oraz kwatermistrzowskim i to nie tylko w oddziałach przeznaczonych dla kobiet osadzonych w jednostkach penitencjarnych.

To pierwsze z cyklu spotkań organizowanych przez Dział Komunikacji Społecznej Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. W ramach tego cyklu zamierzamy zapraszać ciekawe osoby m.in. specjalistów, interesujące osobowości i zapalonych pasjonatów z różnych dziedzin.

plakat

 

Tekst i foto: DKS WSPol