W dniach 26-28 października 2022 r. w ośrodku szkolenia Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie nad jeziorem Ukiel odbyło się doskonalenie zawodowe z zakresu nawigacji i ratownictwa wodnego w trudnych warunkach atmosferycznych w tym w porze nocnej dla policjantów wykonujących zadania na wodach i terenach przywodnych.
Bezpieczeństwo na obszarach wodnych oraz terenach przywodnych jest niezwykłe istotnym elementem w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie co roku wypoczywają tysiące turystów. Swój udział w procesie dbania o bezpieczeństwo na wodach ma również Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie. Stała współpraca naszej Uczelni z Komendą Wojewódzką Policji w Olsztynie w procesie szkoleniowym policyjnych wodniaków, poza weryfikacją ich umiejętności przed sezonem letnim, przekłada się również na szkolenia specjalistyczne. Celem szkolenia było utrwalenie oraz nabycie nowych umiejętności niezbędnych w pełnieniu służby w trudnych warunkach na warmińsko-mazurskich akwenach.
Zakres szkolenia obejmował doskonalenie technik prowadzenia łodzi służbowych w różnych szykach (w działaniach zespołowych) oraz w utrudnionych warunkach porą nocną we mgle. Techniki dotyczyły pływania na azymut z wykorzystaniem urządzeń mobilnych GPS oraz noktowizji. Podczas pływania funkcjonariusze utrwalali ręczną nawigację łodzi za pomocą oświetlenia lightstick (światło chemiczne). Cześć teoretyczna obejmowała tematykę dotyczącą zasad adaptacji oka do ciemności i poznanie możliwości ludzkiego wzroku podczas pływania w porze nocnej, co ma znaczące przełożenie na poziom bezpieczeństwa załogi łodzi służbowej podczas wykonywania obowiązków służbowych po zmroku. Możliwość zapoznania się z zasadą działania fotoreceptorów oka, odpowiedzialnych za widzenie w ciemności, była niezbędnym elementem przygotowującym do późniejszych zajęć praktycznych.
Swoją wiedzę merytoryczną z ramienia WSPol przekazywali kom. Rafał Meler oraz sierż. szt. Dawid Żak - Instruktorzy Zakładu Wychowania Fizycznego Instytutu Służby Prewencyjnej Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych WSPol.
Tekst: kom. Rafał Meler ZWF ISP WBiNP
Foto: KWP Olsztyn