Herb Polski

Zgodnie z programem nauczania, każdy słuchacz szkolenia zawodowego podstawowego w trakcie trwania kursu odbywa praktyki w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego w miejscu pełnienia służby oraz podejmowania interwencji. Takie właśnie praktyki, przez ostatnie dwa tygodnie, na terenie województwa warmińsko-mazurskiego pełnili słuchacze kursu podstawowego z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

W terminie od 17 do 28 października br. 115 kursantów WSPol odbyło 22 służby na terenie garnizonu warmińsko-mazurskiego wspierając m.in.: KMP w Olsztynie, KPP w Szczytnie, KPP w Ostródzie, KPP w Kętrzynie, KPP w Piszu, KPP Mrągowie. Policjanci przed wyjazdem do właściwej jednostki pobierają niezbędne do pełnienia służby środki przymusu bezpośredniego. Następnie opiekun praktyk, który nadzoruje jej przebieg, sprawdza stopień znajomości przepisów dotyczących podstawowych uprawnień i pełnienia służby patrolowej, omawia zasady taktyczne pełnienia służby patrolowo-interwencyjnej, sprawdza umundurowanie i wyposażenie do służby. Po dotarciu transportem zbiorowym do miejsca pełnienia służby funkcjonariusze biorą udział we właściwej odprawie służbowej, którą przeprowadza funkcjonariusz wskazany przez kierownika jednostki organizacyjnej Policji. Po omówieniu zadań do służby i przydzieleniu rejonów służbowych policjanci WSPol pełnią służbę, stanowiąc wsparcie dla jednostek terenowych Policji.

Program szkolenia zawodowego podstawowego przygotowuje policjanta (teoretycznie i praktycznie) do wykonywania zadań służbowych na poziomie podstawowym, na stanowisku policjanta w służbie prewencyjnej w komórkach organizacyjnych patrolowo-interwencyjnych i oddziałów prewencji Policji.

W trakcie pełnienia służby młodzi policjanci doskonalą umiejętności, które nabyli w trakcie zajęć na Uczelni. Jest to m.in. posługiwanie się środkami łączności radiowej, legitymowanie osób, prawidłowe używanie środków przymusu bezpośredniego, udzielanie pierwszej pomocy, zatrzymywanie osób oraz m.in. przeprowadzanie interwencji oraz postępowanie z osobami znajdującymi się pod wpływem alkoholu lub środka działającego podobnie.

Z pewnością funkcjonariusze kursu podstawowego przyswojoną wiedzę i praktykę policyjną, w sposób prawidłowy przeniosą do pełnienia służby w swoich macierzystych jednostkach na podstawowych stanowiskach wykonawczych w pionie prewencji.

 

Tekst: DKS WSPol
Foto: Jacek Konieczny/podkom. Krzysztof Rogowski
ZPiP ISP WBiNP