Herb Polski

We wrześniu br., na jednym z cyklicznych spotkań koła modelarskiego, zrodziła się inicjatywa uhonorowania kierownictwa Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie w podziękowaniu za dostrzeżenie potrzeb i wspieranie działalności pracowni modelarskiej, działającej przy Domu Kultury na terenie naszej Uczelni.

Pracownia modelarska to miejsce spotkań w którym oprócz powstawania wyjątkowych prac można odkryć w sobie talent lub po prostu spędzić wolny czas. Z pracowni modelarskiej korzystają studenci oraz słuchacze kursów realizowanych przez Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie. Wśród odwiedzających pracownię przeważają studenci kierunku Nauka o Policji oraz słuchacze kursów podstawowych, ale nie brakuje również słuchaczy kursów oficerskich czy innych kursów specjalistycznych. Obecnie spotkania odbywają raz w tygodniu, ale z uwagi na stale zwiększającą się ilość zainteresowanych osób, rozważany jest dodatkowy dzień zajęć. Jest to alternatywa do spędzania czasu wolnego dla funkcjonariuszy, pracowników i studentów naszej Uczelni, ale także możliwości wymiany doświadczeń i rozwijania pasji pod okiem wielokrotnego mistrza Polski, mistrza świata i 3-krotnego wicemistrza świata. Pracownię odwiedzają także sympatycy modelarstwa ciekawi samej pracowni, ale zdarza się, że takie przypadkowe spotkanie skutkuje odkryciem nowych talentów i takie osoby zostają w pracowni na dłużej. W niedalekiej przyszłości planowana jest wystawa modeli, które zostały wykonane przez członków koła modelarskiego.

Kilka dni temu, w pracowni modelarskiej działającej na terenie Uczelni, odbyło się wręczenie pamiątkowych modeli dla kierownictwa Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Spotkanie odbyło się z inicjatywy członków koła modelarskiego. Modele są efektem spotkań i pracy opiekuna pracowni oraz członków koła.

W ciągu 2 miesięcy powstał model polskiego śmigłowca W-3 Sokół (PZL W-3 Sokół – śmigłowiec wielozadaniowy konstrukcji i produkcji polskiej z PZL Świdnik) w barwach polskiej Policji w skali 1:48. Ten model otrzymała nadinsp. dr hab. Iwona Klonowska - Komendant-Rektor WSPol. Śmigłowiec to model plastikowy usytuowany na ramie diorama, który obrazuje polowe lądowisko statku powietrznego. Pomysłodawcą, a zarazem wykonawcą jest Sławomir Słoka - technik strzelnicy Działu Zaopatrzenia i Transportu WSPol. Kolejny model przekazano insp. dr. Andrzejowi Żylińskiemu - Zastępcy Komendanta-Prorektorowi Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Figurka rzymskiego legionisty, w skali 1:16, wykonana została z plastiku i osadzona na fragmencie ruin. Figurkę wykonali członkowie koła modelarskiego.

Szczególnym momentem spotkania było wręczenie Pani Komendant-Rektor złotego medalu zdobytego przez Pana Sławomira Słokę podczas ubiegłorocznych mistrzostw świata modeli statków i okrętów NAVIGA C, które odbyły się w Rijece w Chorwacji. Było to osobiste podziękowanie modelarza za zauważenie, docenienie i wkład nadinsp. dr hab. Iwony Klonowskiej w realizację pasji oraz umożliwienie dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z wszystkimi, którzy chcą poszerzać swoją pasję modelarską na terenie naszej Uczelni. W trakcie wizyty Pani Komendant-Rektor dokonała również pamiątkowego wpisu do kroniki pracowni, która została założona w 2015 roku. W kronice zawarte są informacje z życia pracowni.

Sławomir Słoka, opiekun pracowni modelarskiej przygotował już wcześniej wyjątkowy model - makietę głównego budynku Uczelni. Makieta wyeksponowana jest przed Aulą im. W. Stasiaka, na 3 piętrze w budynku Biblioteki. Link do informacji o makiecie na jubileusz Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie: https://www.wspol.edu.pl/g/aktualnosci/1572-makieta-na-jubileusz-wspol?highlight=WyJtYWtpZXRhIl0=

 

Tekst: DKS WSPol
Foto: Jacek Konieczny DKS WSPol