Policjant czytający ..... 28 listopada 2022 r. o godzinie 17:00 w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie odbył się uroczysty Apel Poległych. Apel zorganizowano w ramach obchodów Dnia Podchorążego, które odbywały się na terenie naszej Uczelni. Przed uroczystością Kierownictwo Uczelni oraz studenci kierunku Nauka o Policji oddali hołd, złożyli wiązankę i zapalili symboliczny znicz pod tablicą upamiętniającą policjantów - ofiary Zbrodni Katyńskiej.

Dzień Podchorążego to święto ustanowione, aby upamiętnić wydarzenia nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku, kiedy grupa słuchaczy Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie, poderwana przez ppor. Piotra Wysockiego, rozpoczęła akcję powstańczą atakiem na Belweder – ówczesną rezydencję rosyjskiego dowódcy polskiej armii – Wielkiego Księcia Konstantego. Wydarzenie to rozpoczęło Powstanie Listopadowe. Święto to przypomina nam o postawie bohaterów Nocy Listopadowej, ich patriotyzmie, oddaniu ojczyźnie oraz gotowości do poświęceń w walce o wolną i niepodległą Polskę.

Jako spadkobiercy bohaterów nocy listopadowej – to głównie na Was, na studentach naszej Uczelni, spoczywa pielęgnowanie tych pięknych postaw. Wierzę, że jako przyszli oficerowie polskiej Policji, udźwigniecie ciężar jaki spoczywa na waszych barkach. Życzę Wam, abyście w swoim życiu skupiali się tylko na rzeczach ważnych. Byście kierowali się zasadami opartymi m.in. na szacunku, honorze oraz miłości do Ojczyzny. Dziś Waszym głównym zadaniem jest nauka. Życzę, abyście dążyli do doskonałości poprzez ciągłe zdobywanie wiedzy, umiejętności i nowych doświadczeń. Życzę również byście obrali drogę, która przyniesie chlubę naszej formacji – ku chwale Rzeczpospolitej Polskiej. – powiedziała w swoim przemówieniu nadinsp. dr hab. Iwona Klonowska – Komendant-Rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

Dla uczczenia tych wydarzeń, uczczenia pamięci tych, którzy wykazali się odwagą, heroizmem, zorganizowano Apel Poległych na placu apelowym Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Apel miał podniosły charakter. Studenci kierunku Nauka o Policji przygotowali i zaprezentowali retrospekcję wydarzeń, a także został odczytany Apel Pamięci. Uroczystość odbyła się przy udziale Orkiestry Reprezentacyjnej Komendy Głównej Policji oraz Kompanii Honorowej Oddziału Prewencji Policji Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

W uroczystości udział wzięli: nadinsp. Tomasz Klimek – Komendant Wojewódzkiego Policji w Olsztynie, st. bryg. Adam Jastrzębski – Pierwszy Zastępca Warmińsko-Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, insp. Radosław Drach – Komendant Powiatowy Policji w Szczytnie, st. bryg. Grzegorz Rybaczyk – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Szczytnie, ppłk Mariusz Miłkowski – Dowódca 8. Szczycieńskiego Batalionu Radiotechnicznego w Lipowcu, Pan Jarosław Matłach – Starosta Powiatu Szczycieńskiego, Pan Krzysztof Mańkowski – Burmistrz Miasta Szczytno wraz z Wiceburmistrzem Panią Iloną Bańkowską, Pan Artur Bekulard – Prokurator Rejonowy w Szczytnie, Pan Tomasz Liwartowski – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Szczytnie, Księdz kanonik Andrzej Adamczyk – Proboszcz Parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczytnie, a także kierownictwo, kadra oraz studenci i słuchacze Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

Tekst: DKS WSPol
Foto: Jacek Konieczny DKS WSPol