Z okazji Dnia Podchorążego na terenie Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie odbyło się szereg przedsięwzięć okolicznościowych. Jednym z nich było oddanie krwi oraz rejestracja w bazie potencjalnych dawców szpiku kostnego fundacji DKMS.
30 listopada 2022 roku w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie przeprowadzono kolejną w tym roku rejestrację potencjalnych dawców szpiku kostnego podczas, której zarejestrowało się 42 studentów i słuchaczy odbywających szkolenia w naszej Uczelni. Rejestrację w bazie potencjalnych dawców szpiku kostnego poprzedziła prelekcja wolontariusza fundacji DKMS oraz dwóch dawców, która odbyła się 29 listopada, dzięki czemu wszyscy zainteresowani mogli dowiedzieć się na czym tak naprawdę polega rejestracja oraz sam proces oddania szpiku. Należy wiedzieć, że samo zgłoszenie jest proste, trwa zaledwie kilka minut. Wystarczy wypełnić formularz i pobrać wymazy z wewnętrznej strony policzka. Zarejestrowanie jak największej liczby osób w bazie potencjalnych dawców zwiększa szanse na odnalezienie tzw. „genetycznego bliźniaka” dla osoby chorej na nowotwór krwi. Obawa przed bólem przy oddawaniu szpiku lub komórek macierzystych to jeden z czynników, który powstrzymuje wiele osób przed rejestracją jako potencjalny dawca. Według dawców oddanie szpiku nie jest bolesne i zachęcają oni do tego kroku wszystkich.
Chcąc zostać Potencjalnym Dawcą szpiku można zarejestrować się na stronie internetowej https://www.dkms.pl.
Na terenie WSPol odbyła się również akcja honorowego oddawania krwi. Studenci, słuchacze oraz funkcjonariusze i pracownicy cywilni WSPol, w sumie 32 osoby, oddali krew w ramach inicjatywy „Nasza Krew, Nasza Ojczyzna”. To dało w sumie 14,4 litra tego drogocennego daru życia. Organizatorem tej akcji jest od wielu lat nasza zaprzyjaźniona służba tj. Straż Graniczna. Jest to już XI edycja tej szlachetnej inicjatywy. Celem przedsięwzięcia jest propagowanie krwiodawstwa jako formy współczesnego patriotyzmu i naturalnego obowiązku funkcjonariusza czy urzędnika państwowego, a przy tym nawiązanie do tradycji wiernej służby Ojczyźnie wzorem historycznych formacji mundurowych II Rzeczypospolitej Polskiej poprzez kojarzenie munduru opatrzonego symbolami i godłem Rzeczypospolitej Polskiej z gotowością oddania drugiemu człowiekowi cząstki siebie – krwi.
Krew mogą oddawać osoby w wieku od 18 do 65 roku życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów. Stan zdrowia krwiodawcy powinien odpowiadać niezbędnym wymaganiom zdrowotnym.
Tekst: DKS WSPol
Foto: Jacek Konieczny DKS/NOP WSPol