Herb Polski

W dniach 6-8 grudnia 2022 r. w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie odbyło się seminarium bezpieczeństwa ruchu drogowego dla kierowników sekcji ruchu drogowego Żandarmerii Wojskowej. Celem seminarium było przybliżenie problematyki bezpieczeństwa na drodze oraz analiza i interpretacja nowelizacji przepisów ruchu drogowego, które zostały wprowadzone w 2021 i 2022 roku.

Uczestnikami seminarium była kadra kierownicza ruchu drogowego Żandarmerii Wojskowej. Otwarcia seminarium dokonał, w imieniu nadinsp. dr. hab. Iwony Klonowskiej - Komendanta-Rektora Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, nadkom. dr Adam Płaczek - Dyrektor Instytutu Służby Prewencyjnej Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

W trakcie trzydniowego seminarium kom. Andrzej Pogorzelski z Instytutu Służby Prewencyjnej Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie prowadził zajęcia poświęcone aspektom bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa niechronionych uczestników oraz sankcjom za niestosowanie się do przepisów ruchu drogowego. Uczestnicy seminarium wzięli również udział w zajęciach praktycznych, które odbyły się w wirtualnej rzeczywistości przy wykorzystaniu najnowocześniejszej technologii jakim jest symulator kierowania pojazdami uprzywilejowanymi podczas działań typowych i ekstremalnych prowadzonych wspólnie z kom. Sławomirem Fuksem z Instytutu Służby Prewencyjnej Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych WSPol. Zagadnienia poświęcone Żandarmerii Wojskowej były realizowane przez kpt. Zenona Mikulskiego oraz st. chor. szt. Bogdana Łukomskiego z Oddziału Prewencji Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej. Elementem seminarium były również zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Podkom. Maciej Janicki z Instytutu Służby Prewencyjnej Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych WSPol prowadził zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy, w ramach których uczestnicy mieli możliwość przypomnienia i przećwiczenia zasad udzielania pomocy między innymi ofiarom wypadków drogowych ze szczególnym uwzględnieniem dzieci.

W imieniu płk. Sławomira Urbańskiego, Szefa Zarządu Prewencji Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej, ppłk. Leszek Pietras - Zastępca Szefa Oddziału Prewencji Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej podsumował całe przedsięwzięcie, wskazując je jako bardzo dobrą płaszczyznę do wymiany poglądów i doświadczeń oraz dalszej współpracy pomiędzy Żandarmerią Wojskową a Wyższą Szkołą Policji w Szczytnie.

 

Tekst: kom. Andrzej Pogorzelski ZPiP ISP WBiNP
Foto: Jacek Konieczny DKS WSPol