W dniach od 7 do 9 grudnia br. na terenie Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie odbyło się szkolenie w zakresie prowadzenia oględzin miejsca zdarzenia z wykorzystaniem urządzenia do rejestracji i obrazowania Lasera 3D. Organizatorem przedsięwzięcia było Biuro Kryminalne Komendy Głównej Policji oraz Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie.
Uczestników szkolenia oraz zaproszonych gości przywitała Komendant-Rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie nadinsp. dr hab. Iwona Klonowska wraz z Zastępcą Komendanta-Prorektorem insp. dr. Andrzejem Żylińskim oraz Prodziekanem Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych mł. insp. dr. Agnieszką Sadło-Nowak. Następnie głos zabrał mł. insp. Piotr Trojanowski z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji, który podziękował kierownictwu Uczelni za możliwość zorganizowania tego przedsięwzięcia na terenie Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Jednym z gości szkolenia był także mł. insp. dr Michał Białęcki – Zastępca Dyrektora Biura Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej Komendy Głównej Policji, którego dotychczasowa działalność zawodowa przyczyniła się do wprowadzenia i wykorzystywania tego typu skanerów w Policji przy prowadzeniu oględzin miejsca zdarzenia.
Następnie przedstawiciele firmy Laser 3D przedstawili i omówili urządzenie. Skaner laserowy Z+F Imager 5016 pozwala na precyzyjne skanowanie otoczenia, miejsca, pomieszczenia z niezwykłą dokładnością. W zależności od rodzaju skanowanego obszaru, w kilka minut potrafi dać trójwymiarowy obraz, podając jego rzeczywistą skalę i temperaturę, co znacznie skraca czas wykonywania oględzin. Urządzenia te były dotychczas wykorzystywane w różnych branżach: budownictwie, górnictwie, geodezji i kartografii. Ich walory okazały się również przydatne w badaniu przyczyn katastrof kolejowych, morskich i lotniczych. Otrzymanie rzeczywistego obrazu w stosunkowo krótkim czasie, a do tego odwzorowanego z komputerową wręcz dokładnością, pozwoliło na tworzenie map dna morskiego, kartograficznych czy geodezyjnych.
Prezentowane przez ostatnie lata na międzynarodowych targach EUROPOLTECH kolejne generacje skanerów 3D znalazły się w bezpośrednim zainteresowaniu polskiej Policji. Dostrzeżono potrzebę wykorzystania tego rodzaju urządzeń przy rekonstrukcji zdarzeń drogowych oraz innych zdarzeń, uzyskania dokładnego obrazu, pomiarów oraz stworzenia w ten sposób jak najbardziej wiarygodnego materiału dowodowego. Polska Policja zakupiła do tej pory 4 takie skanery. Skaner znacznie usprawnia realizację wykonywanych czynności, daje on dokładny materiał poglądowy, na którym będzie można pracować, aby uzyskać doskonałe odwzorowanie miejsca zdarzenia. Dzięki skanerowi pozyskamy też wiarygodną wizualizację takiego miejsca. Skaner pozwoli na prowadzenie dokładnych piśmiennych oględzin, w którym opisujemy wymiarowanie. Urządzenie to zostało docenione i wyróżnione na Międzynarodowych Targach Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa EUROPOLTECH 2019 Złotą Gwiazdą Policji za produkt o najwyższym zaawansowaniu technologicznych.
Kolejnego dnia szkolenia stołeczni technicy kryminalistyki, funkcjonariusze z Laboratorium Kryminalistycznego KSP, Komendy Głównej Policji i Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz dwóch prokuratorów z Prokuratury Krajowej wykonywali czynności na pozorowanych miejscach zdarzeń kryminalistycznych. Szkolenie opierało się na dokładnym zapoznaniu uczestników z możliwościami wykorzystania skanera 3D w warunkach polowych. Skaner pozwala na realizowanie czynności bez potrzeby zamykania ulic i blokowania ruchu. Jest to wyjątkowo inteligentne urządzenie, które zastępuje inne urządzenia np. do mierzenia odległości czy robienia zdjęć. Skaner mierzy i liczy odległość, a nawet podaje dokładną temperaturę. Jest to urządzenie, które pozwala na komfortową realizację czynności.
Tekst: DKS WSPoL/https://www.laser-3d.pl/
Foto: Jacek Konieczny