Herb Polski


Codziennie jesteśmy świadkami różnych zdarzeń – wypadków drogowych, kłótni w rodzinach, aktów wandalizmu. Policjanci apelują, by w takich przypadkach reagować, nie być biernym na los drugiego człowieka. Wystarczy czasami tak niewiele, by kogoś uratować. Jednak  funkcjonariusze nie ograniczają się jedynie do apelów. Wielokrotnie interweniują, ratują komuś życie. O ich pomocy – niejednokrotnie udzielonej poza godzinami służby -  bardzo często dowiadujemy się z przekazów medialnych. Ile jest sytuacji, o których w ogóle nie mamy pojęcia?

 

Jedną z takich z pewnością jest wydarzenie  z 21 października 2015 r. , do którego doszło podczas konferencji naukowej zorganizowanej przez jedną z warszawskich uczelni wyższych. Gdyby nie podziękowania oraz gratulacje od Rektora Uczelni, które trafiły do WSPol o całej sytuacji nikt by się nie dowiedział.

W  trakcie przedmiotowej konferencji prowadzący przedsięwzięcie nagle  zasłabł. Reakcja będących na miejscu policjantów z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie – nadkom. dra Dominika Hryszkiewicza oraz nadkom. Jacka Krysiaka – była natychmiastowa. Funkcjonariusze rozpoczęli reanimację, trzykrotnie przywracając mężczyźnie funkcje życiowe. Przyjazd karetki i przewiezienie do szpitala dawały wszystkim nadzieję na szczęśliwe zakończenie tej sytuacji. Niestety tak się jednak nie stało.

30 uciśnięć i 2 wdechy

Policjanci podczas szkolenia podstawowego zdobywają wiedzę i umiejętności z wielu dziedzin. Jedną z nich jest udzielanie pierwszej pomocy.  30 uciśnięć, 2 wdechy – ta wiedza w połączeniu z działaniem może uratować  czyjeś życie. Czy to wiele?  

Nie bój się pomagać! Nie przechodź obojętnie. Ty również możesz potrzebować pomocy

Algorytm udzielania pierwszej pomocy nie jest skomplikowany. Dla zapominalskich przypominamy, co należy zrobić:

  1. Przed udzieleniem pomocy upewnij się czy miejsce, w którym znajduje się poszkodowany jest bezpieczne
  2. Oceń stan świadomości poszkodowanego
  3. Jeżeli nie ma reakcji, zawołaj kogoś do pomocy
  4. Udrożnij drogi oddechowe:
  • Odwróć poszkodowanego na plecy
  • Umieść rękę na czole poszkodowanego i odegnij delikatnie głowę do tyłu
  • Opuszki palców drugiej ręki umieść na żuchwie poszkodowanego, a następnie unieś ją w celu udrożnienia dróg oddechowych
  1. Utrzymując drożność dróg oddechowych wzrokiem, słuchem i dotykiem oceń czy oddech
  2. Jeżeli oddech poszkodowanego jest nieprawidłowy lub nieobecny poproś kogoś o wezwanie pomocy (tel. 112, 999)
  3. Rozpocznij resuscytację 30:2
  • Połóż ręce na środku klatki piersiowej
  • Wykonaj 30 uciśnięćklatki piersiowej
  • Przyłóż szczelnie usta wokół ust poszkodowanego i wykonaj 2 oddechy
  • Kontynuuj resuscytację
  1. Kontynuuj resuscytację do momentu przyjazdu służb ratowniczych bądź do odzyskania przez poszkodowanego czynności życiowych

db