Herb Polski

Posterunkowy Magdalena Czerska, studentka II roku kierunku „Nauka o Policji”, w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie oprócz zdobywania wiedzy i umiejętności potrzebnych w służbie, znalazła także swoje nowe hobby jakim jest modelarstwo. Pracownia modelarska funkcjonuje na terenie Wyższej Szkoły Policji blisko 9 lat, a jej opiekunem jest pracownik WSPol Sławomir Słoka, wielokrotny mistrz Polski, trzykrotny wicemistrz świata i ubiegłoroczny mistrz świata w modelarstwie.

Tak naprawdę to, że Magdalena zainteresowała się modelarstwem, jak sama twierdzi, w dużej mierze zawdzięcza Sławomirowi Słoce, który wiele opowiadał o pracowni jako miejscu będącym alternatywą do spędzania wolnego czasu po zajęciach w WSPol. Pracownia modelarska to miejsce spotkań w którym oprócz powstawania wyjątkowych prac można w miłej atmosferze spędzić wolny czas i napić się herbaty czy kawy podziwiając wystawione tam modele. Z pracowni modelarskiej korzystają studenci oraz słuchacze kursów realizowanych przez Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie. Wśród odwiedzających pracownię przeważają studenci kierunku „Nauka o Policji” oraz słuchacze kursów podstawowych, ale nie brakuje również słuchaczy kursów oficerskich czy innych kursów specjalistycznych.

Nigdy wcześniej Magdalena nie miała styczności z modelarstwem. To właśnie Pan Sławek zaraził mnie swoją pasją poprzez opowieści o modelarstwie. W sierpniu ubiegłego roku zaczęłam uczestniczyć w zajęciach w pracowni. Pierwszą pracą, która wykonałam był model japońskiego zamku „Kumano” w skali 1:700. Od rozpoczęcia prac do całkowitego wykończenia modelu minęło blisko 3 miesiące. Pan Sławek przekazywał mi wiele informacji oraz udzielał rad dotyczących podstaw modelarstwa. Udzielił instruktażu dobierania różnych rodzajów kleju w zależności od używanego materiału czy dobierania odpowiednich materiałów do wykonywania konkretnych prac. Tak naprawdę wszystko zaczęłam od podstaw, bo wcześniej nigdy nie miałam z tym styczności.  Nauczyłam się również obsługi aerografu (urządzenie do malowania). Nie spodziewałam się, że modelarstwo tak mnie zainteresuje z uwagi na wymaganą cierpliwość, której czasami mi brakuje. – opowiedziała studentka WSPol.

Oprócz cierpliwości modelarstwo uczy także dokładności. Tworzenie modeli to niewątpliwie rozwój swoich zdolności manualnych. Sklejanie modeli czy ich budowanie zupełnie od zera daje możliwość dostrzeżenia, jak z niczego tworzy się coś. Ten rodzaj dziedziny hobbystycznej zdecydowanie pozwala się skutecznie odprężyć i właściwie zrelaksować.

Magdalena ma ukończone 4 modele, jednak trzeba zaznaczyć, że zajęcia w pracowni odbywają się raz w tygodniu. Modelarstwo to dla Magdy oderwanie się od codzienności i nauki w Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Aktualnie pracuje nad modelem statku, który chce zaprezentować podczas zbliżających się organizowanych w kwietniu 2023 roku Mistrzostwach Polski Statków i Okrętów w Oleśnicy. – Magda jest osobą, która jest nadprzeciętnie zdolna plastycznie, ma wyobraźnię i przestrzenne myślenie. Chce się uczyć technik modelarskich i nie zamyka się na nowinki związane z tą dziedziną. To sprawia wrażenie jakby robiła to od wielu lat. podsumował Sławomir Słoka, opiekun pracowni modelarskiej w WSPol.

Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału w zajęciach, które odbywają się w każdy wtorek od godziny 17 do godziny 20 w pracowni modelarskiej w bloku numer 7 (Dom Kultury).

Tekst: DKS WSPol
Foto: Jacek Konieczny DKS WSPol