Herb Polski

W dniach od 30 stycznia do 10 lutego 2023 r. w Wyższej Szkole Policji odbył się 10-dniowy kurs specjalistyczny z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy, w którym udział wzięło 12 funkcjonariuszy Policji. Zwieńczeniem kursu był państwowy egzamin, który wszyscy ukończyli z wynikiem pozytywnym uzyskując jednocześnie tytuł Ratownika.

Program kursu obejmował m.in. zapoznanie uczestników z organizacją Ratownictwa Medycznego w Polsce wraz z systemami i instytucjami współdziałającymi, takimi jak służby podległe MSWiA i MON, a także przypomnienie wiedzy dotyczącej anatomii i fizjologii organizmu ludzkiego na przykładzie funkcjonowania podstawowych układów. W trakcie kursu funkcjonariusze zdobywali i doskonalili wiedzę w zakresie bezpiecznego podejmowania czynności ratunkowych wobec poszkodowanych, bazując przy tym na własnych doświadczeniach, a także wskazywali na zagrożenia jakie mogą wystąpić podczas udzielania pierwszej pomocy. Omówiono zagadnienia dotyczące wyposażenia ratowniczego wykorzystywanego w działaniach ratunkowych, tj. zestawy ratunkowe R-1 i R-0 oraz pakiety ratownicze IFAK itp. Nabytą wiedzę uczestnicy wykorzystywali m.in. do prawidłowego stosowania i kompletowania wymienionych zestawów ratunkowych.

Zajęcia praktyczne obejmowały zabezpieczanie zróżnicowanych urazów i ran, z masywnymi krwotokami włącznie, np. bezprzyrządowego udrażniania dróg oddechowych oraz przyrządowego (za pomocą rurki ustno-gardłowej) udrażniania górnych dróg oddechowych, jak również rozpoznania i rozpoczęcia wysokiej jakości resuscytacji krążeniowo-oddechowej z wykorzystaniem zaawansowanego sprzętu (fantomy) do symulacji. Podczas zajęć praktycznych kursanci prowadzili działania ratownicze w różnych symulacjach. Były to m.in.: zdarzenia masowe na terenie strzelnicy, niesienie pomocy w trudnych warunkach oświetleniowych bądź przy braku oświetlenia, współpraca z Zespołami Ratownictwa Medycznego, przygotowanie do transportu poszkodowanego oraz przekazanie poszkodowanego podczas zajęć z wykorzystaniem ambulansu służbowego.

Do dyspozycji prowadzących oraz uczestników kursu była również pływalnia kryta WSPol. W ramach zajęć funkcjonariusze mieli okazję uczyć się jak prawidłowo wykorzystywać sprzęt stosowany w ratownictwie wodnym oraz jak bezpiecznie podejmować działania wobec osób tonących.

Nowym Ratownikom życzymy samych sukcesów w służbie oraz jak najmniej sytuacji, w których konieczne będzie wykorzystanie zdobytej wiedzy i umiejętności.

 

Tekst: kom. Rafał Meler ZWF ISP WSPol/DKS WSPol
Foto: Jacek Konieczny DKS WSPol