Herb Polski

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Został on ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 r., aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej. Wśród nich byli również liczni funkcjonariusze przedwojennej Policji Państwowej.

 „W hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu” – czytamy w preambule do ustawy, na mocy której dzień 1 marca jest obchodzony jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Data jest nieprzypadkowa – 1 marca 1951 roku, w mokotowskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej, komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.

„Żołnierze Wyklęci” to żołnierze Armii Krajowej oraz innych formacji wojskowych, którzy po 1945 roku, po zajęciu Polski przez Armię Czerwoną, nie złożyli broni. Stawili zbrojny opór wobec sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych" to złożeniem hołdu tym, dla których miłość do ojczyzny i dążenie do wolnej i niepodległej Polski oznaczało bezkompromisową walkę z wszystkimi jej wrogami. To podziękowanie tym, którzy swoją krwią dali świadectwo wolnej Polski.

Dzisiaj, w całej Polsce, obywa się wiele uroczystości upamiętniających Niezłomnych. W Wojewódzkich Obchodach Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które odbyły się w Piszu, w imieniu Kierownictwa Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, udział wzięła mł. insp. dr Monika Porwisz - Prorektor ds. rozwoju Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Delegacja Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie złożyła kwiaty pod Pomnikiem Wolności w Piszu.

 

Tekst: DKS WSPol
Grafika: MSWiA
Foto: Twitter.com/WMUW_Olsztyn