Od poniedziałku 27 lutego do piątku 3 marca br. na terenie Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie odbywa się kurs specjalistyczny w zakresie zwalczania przestępczości fałszerstw pieniędzy. Praktyczne zajęcia są przeprowadzane m.in. przez specjalistów z Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych oraz Narodowego Banku Polskiego. W kursie udział bierze 20 funkcjonariuszy z całej Polski.
Kurs specjalistyczny w zakresie zwalczania przestępczości fałszerstw pieniędzy to bardzo istotny element służby policjantów zajmujących się na co dzień tego typu przestępstwami. Na kurs kierowani są policjanci służby kryminalnej i śledczej, którzy wykonują lub będą wykonywali czynności służbowe w zakresie zwalczania przestępczości fałszerstw pieniędzy.
Program kursu specjalistycznego obejmuje zagadnienia z zakresu zwalczania przestępczości fałszerstw pieniędzy m.in.: międzynarodowe i krajowe unormowania prawne oraz systemy zwalczania fałszerstw, prawo krajowe i system zwalczania fałszerstw pieniędzy, taktykę wybranych czynności w sprawach o fałszerstwa pieniędzy w tym zasady postępowania z zatrzymanymi znakami pieniężnymi i metodykę prowadzenia postępowań przygotowawczych w sprawach o fałszerstwa pieniędzy, rozpoznawanie falsyfikatów znaków pieniężnych, zasady dokonywania oględzin i prowadzenia przeszukania ośrodka fałszerskiego, a także czynności wykrywcze przy zwalczaniu przestępczości fałszerstw pieniędzy.
Oprócz kadry dydaktycznej Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, zajęcia na kursie prowadzone są przez przedstawicieli Narodowego Banku Polskiego. Pani Jolanta Wilewska - główny specjalista jakości pieniędzy oraz Pani Wioleta Wasilewska - główny specjalista z zakresu finansów i prawa dewizowego, omówiły autentyczność znaków pieniężnych oraz techniki produkcji monet, falsyfikaty monet i metody ich rozpoznawania. Kolejnym specjalistą zaproszonym przez Uczelnię do poprowadzenia zajęć praktycznych jest Pan Jacek Barwicki z Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Tematem jego zajęć była produkcja banknotów, główne techniki druku i aplikacji zabezpieczeń.
Z pewnością doświadczenie fachowców z ww. instytucji wzbogaci praktykę policjantów zajmujących się na co dzień tego typu przestępstwami.
Tekst: DKS WSPol
Foto: Jacek Konieczny DKS WSPol