Herb Polski

Szybki rozwój technologii informacyjnej, coraz większy zasięg Internetu i szybka wymiana informacji powoduje, że coraz częściej mamy do czynienia z przestępstwami w cyberprzestrzeni. Aby przeciwdziałać tego typu przestępstwom Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie, w terminie od 27 lutego do 10 marca br., prowadzi kurs specjalistyczny skierowany do funkcjonariuszy polskiej Policji realizujących zadania w zakresie zwalczania cyberprzestępczości.

Podczas kursu funkcjonariusze poszerzają wiedzę z zakresu uregulowań prawnych, taktyki oraz działań operacyjnych podczas zwalczania tego typu przestępstw. Ponadto po zrealizowanym kursie funkcjonariusze nabędą umiejętności posługiwania się oprogramowaniem oraz narzędziami wspomagającymi ustalenie i ściganie sprawców cyberprzestępstw. Nabyte umiejętności jak i wiedza pozwolą skutecznie ścigać, ale również przeciwdziałać cyberprzestępczości. Prowadzenie przez WSPol tego typu kursów przyczynia się do coraz efektywniejszego ścigania i ukarania sprawców, przez policjantów pracujących w pierwszej linii zwalczających przestępstwa internetowe.

Cyberprzestępczość stanowi jedno z największych i najbardziej rozwijających się zagrożeń dla bezpieczeństwa obywateli naszego kraju. Jest zjawiskiem narastającym i niebezpiecznym. Skuteczna walka z zagrożeniami płynącymi z sieci możliwa jest wyłącznie w warunkach, gdy organy ścigania nie ustępują cyberprzestępcom zarówno w technologii jak i w umiejętnościach.

Zwalczanie cyberprzestępczości powinno się opierać na ograniczaniu skutków jej wpływu na społeczeństwo oraz identyfikowaniu zagrożeń pochodzących z sieci. Głównym celem jest tworzenie bezpieczniejszej cyberprzestrzeni. Dlatego do walki z cyberprzestępczością powołano Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC), które jest jednostką organizacyjną Policji służby zwalczania cyberprzestępczości. CBZC odpowiedzialne jest za realizację na obszarze całego kraju zadań w zakresie:
- rozpoznawania i zwalczania przestępstw popełnionych przy użyciu systemu informatycznego, systemu teleinformatycznego lub sieci teleinformatycznej oraz zapobiegania tym przestępstwom, a także wykrywania i ścigania sprawców tych przestępstw;
- wspierania w niezbędnym zakresie jednostek organizacyjnych Policji w rozpoznawaniu, zapobieganiu i zwalczaniu tych przestępstw.

 

Tekst: kom. Michał Podbielski - Zakład Kryminalistyki i Informatyki Śledczej ISK WBiNP/DKS WSPol/CBZC
Foto: Jacek Konieczny DKS WSPol