Herb Polski

W terminie od 6 do 10 marca br., w Instytucie Służby Kryminalnej Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, odbywa się pierwsza w tym roku edycja centralnego kursu specjalistycznego w zakresie zwalczania przestępczości podatkowej. Podstawowym założeniem szkolenia jest przygotowanie funkcjonariuszy Policji do wykonywania zadań związanych z zapobieganiem przestępstwom podatkowym oraz wykrywaniem i ściganiem ich sprawców.

Na kurs kierowani są policjanci realizujący zadania w komórkach zajmujących się zwalczaniem przestępczości gospodarczej. Zajęcia dydaktyczne mają charakter praktyczny i czerpią z doświadczeń organów ścigania w terenie, stąd każdorazowo w kursie zapewniony jest udział ekspertów wewnętrznych i zewnętrznych, posiadających specjalistyczną wiedzę i umiejętności z omawianego obszaru, a ćwiczenia opierają się na rzeczywistych przykładach i studium przypadku. Kurs kończy się egzaminem.

W tegorocznej edycji szkolenia w charakterze wykładowców stowarzyszonych udział wzięli funkcjonariusze Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, specjalizujący się w zwalczaniu m.in. „oszustw karuzelowych” oraz przedstawiciel Generalnego Inspektora Informacji Finansowej w zakresie zwalczania „prania pieniędzy” pochodzących z nielegalnych źródeł.

Przestępczość podatkowa charakteryzuje się wysokim stopniem skomplikowania i zaawansowaną wiedzą sprawców z obszaru wielu dyscyplin naukowych m.in. rachunkowości, przepisów podatkowych i działalności gospodarczej, czego koronnym przykładem jest oszustwo karuzelowe z wykorzystaniem znikającego podatnika.  W jego wyniku sprawcy w sposób nieuprawniony uzyskują zwrot podatku VAT, a środki uzyskane w ten sposób są następnie „prane” z zastosowaniem różnorodnych metod, np. transakcji międzynarodowych i spółek offshore. Z tego powodu zwalczanie tego procederu wymaga specjalizacji, szkoleń oraz budowania bliskiej współpracy w wymianie informacji między wyspecjalizowanymi instytucjami, w tym m.in. organami ścigania, Krajową Administracją Skarbową oraz Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej.

Zajęcia z zakresu zwalczania prania pieniędzy pochodzących z korzyści związanych z popełnieniem przestępstw podatkowych prowadził wykładowca stowarzyszony Pan Wojciech Ryżowski - Naczelnik Współpracy Krajowej Departamentu Informacji Finansowej Ministerstwa Finansów.

 

Tekst: kom. Wojciech Warczak - Zakład Studiów nad Przestępczością ISK WBiNP/DKS WSPol
Foto: Jacek Konieczny DKS WSPol