„Gra o Karierę” to ogólnopolski projekt pod patronatem Komisji ds. Akademickich Biur Karier przy KRASP. W tym roku zrealizowano go w terminie od 6 do 10 marca pod hasłem „Etat czy własna firma – wybierz swoją drogę kariery”. Do odbywającej się po raz szósty akcji włączyła się także Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie, przygotowując 5 z 91 mających się odbyć w całym kraju wydarzeń.
„Gra o Karierę” to ogólnopolski projekt pod patronatem Komisji ds. Akademickich Biur Karier przy KRASP. Jego celem jest promocja działalności Biur Karier na uczelniach wyższych w całej Polsce, zacieśnienie współpracy między Biurami Karier i utrwalenie ich pozytywnego wizerunku zarówno w środowisku zewnętrznym jak i uniwersyteckim. W ramach projektu Biura Karier w całej Polsce, pod wspólnym szyldem, przygotowały warsztaty, szkolenia, konferencje i inne wydarzenia dla studentów z całego kraju. Nowością w tym roku było tzw. pasmo wspólne dostępne online codziennie w godzinach 12.00–13.00.
Poza tzw. pasmem wspólnym Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie, we współpracy z podmiotami zewnętrznymi, przygotowała lokalne wydarzenia. Pierwszym przedsięwzięciem, zrealizowanym 6 marca, były warsztaty szkoleniowe prowadzone przez lektora Zakładu Edukacji Językowej WSPol Panią Aleksandrę Lewicką, dotyczące aplikowania o pracę w instytucji zagranicznej, zatytułowane „How to write a cover letter, how to fill in an application form”. Kolejne przedsięwzięcie to spotkanie z zaproszonymi do Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie ekspertami rynku pracy, które odbyło się 7 marca. Pogadankę na temat roli wykształcenia, wyboru zawodu, konieczności uczenia się przez całe życie oraz pomocy, jakiej młodym ludziom w odnalezieniu się na rynku zatrudnienia może udzielić urząd pracy, przeprowadziła z młodzieżą Dyrektor PUP w Szczytnie Pani Beata Januszczyk. Uzupełnieniem informacji teoretycznych stały się warsztaty dotyczące marki osobistej jako czynnika, który może zdecydować o sukcesie w postaci znalezienia wartościowej pracy lub założenia wymarzonej, dochodowej firmy. Przeprowadziła je Pani Joanna Ferenc – doradca zawodowy. Spotkanie przebiegło w atmosferze życzliwości i zaciekawienia.
Inną propozycją dla studiującej młodzieży była próba zainteresowania jej zawodową ofertą Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku. Rzecznik prasowy Komendanta wspomnianej placówki – kmdr ppor. SG Andrzej Juźwiak przybliżył studentom szczególny i niepowtarzalny charakter zadań Straży Granicznej, zarysowując także procedurę doboru do reprezentowanej służby z nadzieją, że może okazać się to pomocne im w podejmowaniu życiowych, zawodowych wyborów, oscylujących wokół pytania „Etat czy własna firma?”. Spotkanie w formule online, które odbyło się 9 marca o godz. 9.00 miało także tę zaletę, że – poza studentami zaproszonymi przez organizatorów na salę wykładową – mogli wziąć w nim udział zapisani wcześniej na spotkanie studenci z innych uczelni. W tym samym dniu studenci mieli również możliwość skorzystać z unikatowych konsultacji dotyczących eksponowania atutów w autoprezentacji przygotowanej w języku obcym. Zainteresowanym osobom służyła radą podinsp. Anna Kodzis – lektor Zakładu Edukacji Językowej WSPol.
Ostatnim z wydarzeń zorganizowanych w ramach „Gry o Karierę”, zrealizowanym 10 marca, były warsztaty szkoleniowe zatytułowane „Rytuały komunikacyjne w relacji z potencjalnym pracodawcą, czyli: jak napisać CV w języku obcym”. Swoją wiedzą dzieliła się ze studentami Pani Agnieszka Andrzejczyk – lektor Zakładu Edukacji Językowej WSPol.
– Gra o Karierę to doskonała okazja dla studentów z całego kraju do poszerzenia swojej wiedzy z zakresu rynku pracy, nabycia nowych kompetencji podczas warsztatów czy seminariów oraz do spotkania się z przedstawicielami pracodawców – wyjaśniała Pani Dorota Pisula – przewodnicząca Komisji ds. Akademickich Biur Karier przy KRASP.
Na ile studenci zdołali i zechcieli z niej skorzystać? – czas pokaże. Biuro Karier WSPol, działające pod egidą Prorektora ds. Rozwoju WSPol – mł. insp. dr. Moniki Porwisz, dołożyło wszelkich starań, by także studentom cywilnym naszej Uczelni wspomnianą okazję stworzyć.
Tekst: mł. insp. dr Marzena Przetak INS WBiNP/DKS WSPol
Foto: Jacek Konieczny DKS WSPol
Grafika: https://graokariere.usz.edu.pl/