W dniach 6-10 marca br. wykładowcy Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie prowadzili zajęcia w Akademii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Sofii (Bułgaria), w ramach mobilności programu Erasmus+. Tematem zajęć była między innymi taktyka zwalczania przestępczości kryminalnej w Polsce.

Wyższą Szkołę Policji reprezentowali podinsp. Maciej Sostek oraz kom. Łukasz Rudzki z Zakładu Badań nad Przestępczością Instytutu Służby Kryminalnej Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych WSPol, którzy przeprowadzili wykłady w języku angielskim skierowane do studentów – kadetów Akademii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Sofii.

Tematami wykładów były m.in.: charakterystyka Polskiej Policji, rola Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie w systemie szkolnictwa policyjnego w Polsce, handel ludźmi - historia, proceder oraz polskie doświadczenia, a także aktualne tendencje przestępczości kryminalnej w Polsce.

W trakcie pobytu gospodarze zorganizowali również wizytę studyjną w Generalnej Dyrekcji Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Bułgarii, gdzie odbyło się spotkanie z Zastępcą Dyrektora - starszym komisarzem Yavorem Serafimowem oraz Naczelnikiem Departamentu do Walki z Handlem Ludźmi Kristyanem Goryanowem. Funkcjonariusze Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie zapoznali się także z działalnością tej instytucji oraz aktualnymi tendencjami dotyczącymi przestępczości kryminalnej w Bułgarii.

Współpraca międzynarodowa naszej Uczelni ma ogromne znaczenie, ponieważ przyczynia się do wzrostu jakości nauczania, badań naukowych oraz rozwijania innowacyjnych projektów, a także podnosi prestiż Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, poza granicami naszego kraju.

Tekst i foto: podinsp. Maciej Sostek ZSNP ISK WSPol