Herb Polski

W dniach od 14 do 16 marca br., na terenie Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, odbyły się pierwsze w tym roku zajęcia pozaprogramowe dla słuchaczy szkolenia zawodowego podstawowego z zakresu zasad komunikowania się z osobami niedowidzącymi i niewidomymi. W zajęciach udział wzięło około 150 funkcjonariuszy.

W ubiegłym roku, w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie, trzykrotnie gościliśmy Panią Annę Dąbrowską, która od lat aktywnie angażuje się w pomoc osobom niewidomym i tracącym wzrok. Pani Anna aktualnie jest pracownikiem Biura Międzynarodowej Współpracy Komendy Głównej Policji. Jej zajęcia i warsztaty, uwzględniające różne aspekty komunikacji z osobami z niepełnosprawnością wzroku, cieszyły się dużym zainteresowaniem, dlatego też w tym roku nasza współpraca jest kontynuowana.

Podczas szkolenia, oprócz omówienia podstawowych zagadnień dotyczących tego obszaru, prowadząca zwróciła szczególną uwagę na rozpoznanie osoby słabowidzącej w tłumie. Szkolenie miało formę interaktywnych warsztatów, a każdy z uczestników mógł wcielić się w osobę z niepełnosprawnością lub w jej przewodnika. Prowadząca użyła specjalnych okularów-gogli, symulujących różne ubytki wzorku czy choroby oczu, dzięki temu uczestnicy mogli poczuć jakie trudności sprawiają podstawowe czynności, takie jak: poruszanie się, omijanie przeszkód, czytanie, podpisywanie dokumentów czy komunikowanie się z policjantami i innymi osobami. Ćwiczenia w parach miały na celu pokazanie w jaki sposób pomóc osobie niewidomej lub niedowidzącej oraz zwrócenie uwagi na problemy jakie napotykają te osoby w przestrzeni publicznej.

Tekst: DKS WSPol

Foto: Jacek Konieczny DKS WSPol