Herb Polski

22 marca br. w murach Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie gościliśmy 12 uczennic z Zespołu Szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica w Szczytnie. Wizyta odbyła się w ramach ogólnopolskiego projektu Dzień Przedsiębiorczości, organizowanego przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości.

Dzień Przedsiębiorczości to przedsięwzięcie organizowane co roku przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Tegoroczna edycja ogólnopolskiego programu, pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, odbyła się 22 marca 2023 r.

Głównym celem projektu jest pomoc uczniom szkół ponadpodstawowych w wytyczeniu swojej przyszłej ścieżki zawodowej. Program włącza dorosłych w edukację młodzieży oraz buduje dobre relacje między szkołą a lokalnymi firmami i instytucjami. Dzień przedsiębiorczości sprzyja podejmowaniu przez młodych ludzi trafnych decyzji dotyczących ich dalszej edukacji i planowania kariery zawodowej. Mając na uwadze misję edukacyjną, którą wypełnia Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie, nasza Uczelnia postanowiła odpowiedzieć na prośbę Dyrekcji Zespołu Szkół Nr 1 w Szczytnie i zaangażować się w to przedsięwzięcie.

Wizyta rozpoczęła się od przywitania i zapoznania uczennic z profilem działalności, a także rolą i zadaniami Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie przez nadkom. Krzysztofa Wasyńczuka i st. post. Paulinę Iwaniec z Działu Komunikacji Społecznej WSPol, a Pani Bogusława Bałdyga z Dziekanatu Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych WSPol przedstawiła dziewczętom ofertę dydaktyczną naszej Uczelni skierowaną do absolwentów szkół średnich. Następnie uczennice udały się na praktyki. Dzięki uprzejmości kierownictwa poszczególnych komórek organizacyjnych WSPol, którzy wyrazili akces przyjęcia do siebie praktykantów, dziewczęta miały możliwość przyjrzeć się i uczestniczyć, pod okiem opiekunów merytorycznych, w służbie i pracy: Dziekanatu Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych, Działu Organizacji Szkolenia i Doskonalenia Zawodowego, Działu Łączności i Obsługi Informatycznej, Dział Dowodzenia, Instytut Koordynacji Badań, Zakładu Edukacji Językowej, Kwestury - Sekcji Księgowości, Zespołu ds. zamówień publicznych i Biblioteki. Była to także okazja do zapoznania się z bazą dydaktyczną naszej Uczelni - dziewczęta mogły przekonać się, ile różnych obiektów mieści się na naszym terenie. Młodzieży miała także wyjątkową okazję przejrzeć się zajęciom z zasad regulaminowego zachowania się policjantów i elementów ceremoniału policyjnego, które odbywały się na placu apelowym WSPol z udziałem funkcjonariuszy ze szkolenia zawodowego podstawowego. Ponadto nadkom. Małgorzata Ciesielska – Kierownik Działu Dowodzenia WSPol, przybliżyła specyfikę służby w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie i wielu zadań z tym związanych. Na zakończenie, w Dziale Komunikacji Społecznej WSPol, podsumowano wizytę, dziewczęta zapytano o ich wrażenia i odczucia, wręczono im upominki, a także wykonano pamiątkowe zdjęcie.

Praktyki dają młodzieży możliwość zapoznać się z interesującym ich stanowiskiem pracy, zweryfikować swoje wyobrażenia o zawodzie, zapoznać się w praktyce z jego specyfiką oraz pozyskać informacje o wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do jego wykonywania.

Opiekunami merytorycznymi, z ramienia WSPol, w ramach przedmiotowego przedsięwzięcia byli:

  • podinsp. Małgorzata Jasińska – Zakład Edukacji Językowej;
  • nadkom. Małgorzata Ciesielska i podkom. Dariusz Pędzich – Dział Dowodzenia;
  • kom. Daniel Eustrat i sierż. sztab. Paula Łukasik – Dział Organizacji Szkolenia i Doskonalenia Zawodowego;
  • kom. Monika Hejduk – Dział Łączności i Obsługi Informatycznej;
  • Pani Karolina Ślubowska – Dziekanat Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych;
  • Pani Teresa Szczygłowska – Kwestura (Sekcja Księgowości);
  • Pani Agnieszka Mazurek – Zespół ds. zamówień publicznych;
  • Pan Michał Stryjewski – Instytut Koordynacji Badań;
  • Pan Andrzej Dyba – Biblioteka.

Tekst: DKS WSPol
Foto: Jacek Konieczny DKS WSPol