13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Dziś w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie oddano hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej poprzez złożenie kwiatów i zapalenie znicza pod tablicą „Pamięci Jeńców Obozu w Ostaszkowie zamordowanych przez NKWD w Kalininie, Światu ku Przestrodze”.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej został ustanowiony 14 listopada 2007 r. uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Dzień Pamięci obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 r. informacji o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku.

83 lata temu, wiosną 1940 r., dokonano zbrodni ludobójstwa na blisko 22 tys. polskich obywateli. Polscy jeńcy zostali wywiezieni i rozstrzelani w Katyniu. Ofiarami mordu byli oficerowie Wojska Polskiego, funkcjonariusze Policji Państwowej i Policji Województwa Śląskiego, funkcjonariusze innych służb mundurowych II RP, wśród nich także przedstawicieli generalicji i rezerwistów. Ofiarami sowieckiej zbrodni padli nie tylko oficerowie, ale także osoby cywilne. Zbrodnia katyńska przyniosła zagładę elity wojskowej, społecznej i politycznej. Zgładzono urzędników administracji państwowej, profesorów uczelni wyższych, lekarzy, inżynierów oraz ludzi świata kultury, prawa i oświaty. Ta zbrodnia miała na zawsze pozostać tajemnicą. Ciała ofiar starano się ukryć. Zakopywano je w zbiorowych dołach śmierci. Prawda o sprawcach ludobójstwa, dokonanego przez funkcjonariuszy NKWD, została oficjalnie potwierdzona dopiero po 50 latach.

13 kwietnia br. insp. dr Andrzej Żyliński – Zastępca Komendanta-Prorektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, w imieniu Komendanta-Rektora nadinsp. dr. hab. Iwony Klonowskiej oraz własnym i całej społeczności WSPol, wraz z pododdziałem słuchaczy oddali hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej składając kwiaty i zapalając symboliczny znicz pod tablicą upamiętniającą funkcjonariuszy Policji Państwowej – ofiary Zbrodni Katyńskiej.

Tekst: DKS WSPol
Foto: Jacek Konieczny DKS WSPol