W Wyższej Szkole Policji w Szczytnie w dniach 13-14 kwietnia br. odbywały się warsztaty szkoleniowe z cyklu edukacyjnego na temat ochrony własności intelektualnej i walki z kradzieżą TV w Internecie, organizowane przez Stowarzyszenie Sygnał we współpracy z Komendą Główną Policji i komendami wojewódzkimi Policji. Projekt jest objęty honorowym patronatem Komendanta Głównego Policji.
W dwudniowym szkoleniu udział wzięło 62 funkcjonariuszy, reprezentujących piony do walki z przestępczością gospodarczą garnizonu podlaskiego i warmińsko-mazurskiego Policji. Cześć wykładową prowadzili członkowie Stowarzyszenia Sygnał tj. Pani Karolina Makowska, Pan Paweł Watkowski oraz Pan Piotr Wójtów, którzy zaprezentowali ostatnie dokonania Stowarzyszenia, projektowane rozwiązania oraz zakresy współpracy z organami ścigania i jej efekty.
Elementem głównym spotkania są praktyczne warsztaty realizowane w trzech podgrupach, których przedmiotem jest metodyka zwalczania piractwa internetowego w oparciu o rzeczywiste przykłady nielegalnych serwisów, czynności operacyjno-rozpoznawcze dedykowane zwalczaniu tego rodzaju naruszeń oraz zastosowanie analizy kryminalnej do wsparcia spraw dotyczących kradzieży treści TV. Ekspertami realizującymi cześć warsztatową są wykładowcy Zakładu Studiów nad Przestępczością Instytutu Służby Kryminalnej Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie tj. nadkom. Marek Miałkowski, kom. Wojciech Warczak i kom. Paweł Tański.
Otwarcia szkolenia, z ramienia Policji, dokonali podinsp. Marcin Mieńkowski - Naczelnik Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Biura Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej KGP, podinsp. Andrzej Kiełsa - Naczelnik Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Białymstoku oraz nadkom. Beata Truchan - Zastępca Naczelnika Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Olsztynie.
Tekst: kom. Wojciech Warczak Zakład Studiów nad Przestępczością ISK WSPol
Foto: Jacek Konieczny DKS WSPol