W dniu 14 kwietnia 2023 r. zakończyła się XIV edycja ogólnopolskiej „Olimpiady Policyjnej” organizowanej przez Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie objętej patronatem honorowym Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Laureat i finaliści otrzymają indeksy naszej Uczelni i zostaną przyjęci na wybrany kierunek studiów pierwszego stopnia dla osób cywilnych, realizowany w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie, bez udziału w dalszym postępowaniu rekrutacyjnym. W tegorocznej edycji Olimpiady udział wzięło 36 uczestników z 23 szkół z całej Polski.

„Olimpiada Policyjna”, organizowana już po raz czternasty, jest przede wszystkim szansą dla młodzieży, która wykazuje szczególne zainteresowanie bezpieczeństwem oraz rolą i zadaniami Policji jako organu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo. Co roku nagrodą dla najlepszych są indeksy na studia. Do wygrania jest piętnaście indeksów, przez co osoby te będą zwolnione z postępowania rekrutacyjnego na wybranym kierunku studiów i dołączą do grona studentów naszej Uczelni. Organizator przewidział również nagrody rzeczowe.

Uroczystej inauguracji finału Olimpiady dokonał insp. dr Andrzej Żyliński - Zastępca Komendanta-Prorektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Pan Komendant przywitał wszystkich uczestników, kadrę kierowniczą, w tym: Prorektora ds. rozwoju mł. insp. dr. Monikę Porwisz, Dziekana Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych mł. insp. dr. Agnieszkę Choromańską, Prodziekana Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych mł. insp. dr. Agnieszkę Sadło-Nowak oraz członków komisji konkursowej. Zastępca Komendanta-Prorektor życzył powodzenia w drodze po indeksy naszej Uczelni oraz wyraził nadzieję, że zdobyta podczas przygotowań do zmagań olimpijskich wiedza posłuży jako wstęp do rozpoczęcia studiów w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie.

Po uroczystym otwarciu Olimpiady uczestników zapoznano z zasadami organizacyjnymi i sposobie przeprowadzenia poszczególnych konkurencji oraz rozlosowano numery startowe. Ostatni etap Olimpiady rozpoczął się od zmagań sportowych. Uczestnicy wzięli udział w 4 konkurencjach tj. rzut piłką lekarską o wadze 2 kg, wyskok dosiężny, bieg z przewrotem i bieg wahadłowy 20 x 10 metrów. Kolejną konkurencją był egzamin ustny.

Uroczysty Finał Olimpiady odbył się w godzinach popołudniowych, wtedy też przedstawiono wyniki III etapu oraz wręczono nagrody rzeczowe i indeksy laureatowi oraz 14 finalistom. Wszyscy uczestnicy finałowego etapu otrzymali upominki. Tegorocznym zwycięzcą XIV edycji ogólnopolskiej „Olimpiady Policyjnej” została Pani Dominika Płaziak  z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kołaczycach.

Tekst: Iza Budny Dziekanat WBiNP WSPol/DKS WSPol
Foto: Jacek Konieczny DKS WSPol