Herb Polski

W ubiegłym tygodniu w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie odbyło się szkolenie z zakresu postępowania mandatowego dla pracowników PGW Wody Polskie. Szkolenie zostało przeprowadzone w trzech etapach. 

Pierwszy etap  przeprowadził podkom. Wojciech Ostrowski, który zapoznał uczestników z zasadami odpowiedzialności za wykroczenia w polskim prawie oraz dokonał charakterystyki wykroczeń określonych w Ustawie z dnia 20 lipca 2017r. - Prawo Wodne, za które pracownicy PGW Wody Polskie mają prawo nałożyć mandat karny.

Drugi etap szkolenia poprowadziła podkom. Adriana Panasiuk - Wojciechowska, która w części teoretycznej szkolenia zapoznała uczestników z warunkami dopuszczalności postępowania mandatowego, rodzajami mandatów karnych, a także  procedurą w przypadku odmowy przyjęcia mandatu karnego oraz jego uchylenia. Część praktyczna zajęć obejmowała sporządzenie dokumentacji dotyczącej odmowy przyjęcia mandatu karnego, oraz wypisanie mandatów karnych za popełnione wykroczenia, będące w kompetencji pracowników PGW Wody Polskie.

Ostatni dzień szkolenia to aspekty psychologiczne związane z postępowaniem mandatowym, które przeprowadziła Agnieszka Bonus-Dzięgo. Treść teoretyczna zajęć dotyczyła komunikacji interpersonalnej tak istotnej w sytuacjach urzędnik - obywatel, następnie wiedza ta została wykorzystana w trakcie zajęć praktycznych z zastosowaniem skutecznej komunikacji z osobą w trakcie postępowania mandatowego. 

Absolwenci szkolenia zostali przygotowani do realizacji swoich ustawowych zadań związanych z ujawnianiem i prawidłową reakcją na popełniane wykroczenia.  

 

Tekst: podkom. Adriana Panasiuk – Wojciechowska Instytut Nauk Prawnych WBiNP
Foto: Jacek Konieczny DKS WSPol