Pierwsze samoloty odleciały już z lotniska w Szymanach. By było to możliwe, lotnisko musiało spełnić wszelkie normy, zwłaszcza te związane z bezpieczeństwem. Przygotowanie w tym zakresie sprawdzili m.in. studenci Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, którzy podczas wizyty w obiekcie wzięli udział w pozoracji.

15 stycznia 2016 roku członkowie Studenckiego Koła Nauk Kryminalistycznych wraz z opiekunem koła nadkom. Arkadiuszem Błaszczukiem, a także przedstawiciele Studenckiego Koła Nowoczesnych Technologii w Bezpieczeństwie odwiedzili port lotniczy w Szymanach. Podczas tej wizyty studenci Wyższej Szkoły Policji uczestniczyli w pozoracji, w której za zadanie mieli przemycić przez punkt odprawy osobistej niebezpieczne przedmioty tj. nóż, granat czy broń palną.

Wizyta na lotnisku umożliwiła studentom poznać również specyfiką pracy w porcie oraz urządzenia mające zapewnić bezpieczeństwo podróżującym.