W dniach 17-21 kwietnia 2023 r. wykładowcy z Zakładu Prewencji i Profilaktyki Instytutu Służby Prewencyjnej Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie wraz z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie zorganizowali i przeprowadzili drugi etap międzynarodowego szkolenia funkcjonariuszy z Gruzji w ramach programu MSZ Polska Pomoc.

W dniach 17-21 kwietnia br. odbył się II moduł międzynarodowego szkolenia policjantów w zakresie podejmowania wieloaspektowych działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego Gruzji, w którym uczestniczyli funkcjonariusze Policji Patrolowej i Akademii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Gruzji. Szkolenie miało charakter warsztatowy w ramach, którego zostały przeprowadzone zajęcia z zakresu bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego oraz działań podejmowanych w tym obszarze. Przeprowadzono także zajęcia z udzielania pierwszej pomocy niechronionych uczestników ruchu drogowego oraz zajęcia z psychologiem policyjnym. Ponadto w ramach szkolenia odbyły się zajęcia na płytach poślizgowych i placu manewrowym ośrodka doskonalenia techniki jazdy z zakresu bezpiecznego korzystania z pojazdu służbowego oraz taktyki i techniki kierowania. Podczas szkolenia uczestnicy mieli możliwość nie tylko zapoznać się z aspektami teoretycznymi omawianych zagadnień, ale również zobaczyć i przećwiczyć zasady techniki i taktyki kierowania pojazdami. Uwagę uczestników zwróciła kwestia przygotowania polskich policjantów do pełnienia służby oraz rozwiązania inżynieryjne infrastruktury drogowej w zakresie bezpieczeństwa pieszych.

Tegoroczna edycja poświęcona jest niechronionym uczestnikom ruchu drogowego oraz taktyce i technice bezpiecznego kierowania pojazdem.

Tekst oraz zdjęcia: kom. dr Andrzej Pogorzelski/kom. Sławomir Fuks/podkom. Gabriel Żurawski – ZPiP ISP WBiNP