Herb Polski

Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie w dniach od 26 do 28 kwietnia br. gościła w swoich murach członków międzynarodowej grupy ENLETES. Pierwszy raz w historii powstania grupy, funkcjonariusze mogli odbyć zajęcia na symulatorze działań policji w sytuacjach kryzysowych.

Członkowie ENLETS PO TIG (The European Network of Law Enforcement Technology Services Public Order Group), to międzynarodowy zespół ekspertów w dziedzinie porządku publicznego. Celem sieci ENLETS jest ustanowienie silnego związku między organami ścigania a innowacyjnymi technologiami. Grupa Public Order została utworzona, aby pomóc w konsolidacji zrozumienia wielu podejść i metodologii stosowanych w całej Unii Europejskiej, w celu zapewnienia bezpieczeństwa przestrzeni publicznej i obywateli. Praca w grupie ułatwia transfer wiedzy i najlepszych praktyk, stymulując współpracę pomiędzy odpowiednimi grupami i sieciami. Ponadto, grupa pracuje nad kilkoma kluczowymi celami: ustanowieniem krajobrazu na temat obecnego stanu rzeczy w UE w zakresie szerokiej tematyki porządku publicznego, zdefiniowaniem i usystematyzowaniem braków i potrzeb Policji oraz identyfikacją innowacji technologicznych i metod wspierających funkcjonariuszy w ich obowiązkach.

Członkami grupy są policjanci z Polski, Wielkiej Brytanii, Holandii, Finlandii, Belgii, Litwy, Słowacji, Słowenii i Szwajcarii, w tym wykładowca naszej Uczelni kom. Łukasz Kacprowicz z Zakładu Studiów nad Bezpieczeństwem Publicznym Instytutu Służby Prewencyjnej Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych WSPol. Liderem TIG PO jest insp. Jakub Gorczyński I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego zs. w Radomiu. Uczestnicy szkolenia mieli okazję zapoznać się ze strukturą Wyższej Szkoły Policji oraz wziąć udział w treningu z wykorzystaniem symulatora jako przykład technologicznego wsparcia procesu szkoleniowego policjantów dowodzących akcjami i operacjami policyjnymi.

 

Tekst: Martyna Kąkolec Polska Platforma Bezpieczeństwa Wewnętrznego/ DKS WSPol
Foto: Jacek Konieczny DKS WSPol