W dniach 17-28 kwietnia br. w Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie odbyło się szkolenie zorganizowane przez Dział Organizacji Szkolenia i Doskonalenia Zawodowego oraz Zakład Studiów nad Bezpieczeństwem Publicznym Instytutu Służby Prewencyjnej WBiNP z zakresu dokonywania oceny zabezpieczeń obiektów infrastruktury krytycznej oraz obiektów o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa. Dwudziestu funkcjonariuszy z różnych służb mundurowych, w trakcie dziesięciodniowego szkolenia, przygotowywało się do przeprowadzenia kontroli zabezpieczeń obiektu infrastruktury krytycznej.

Szkolenie prowadzone było przez wykładowców Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie prof. dr. hab. Waldemara Zubrzyckiego, dr. hab. Agatę Tyburską oraz przedstawicieli takich podmiotów jak: Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie, Główny Sztab Policji oraz Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji, Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji „BOA”, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Państwowa Agencja Atomistyki, Polski Komitet Normalizacyjny i Polska Izba Systemów Alarmowych. Opiekunem grupy szkoleniowej był nadkom. Piotr Jędrys z Zakładu Studiów nad Bezpieczeństwem Publicznym Instytutu Służby Prewencyjnej WBiNP. Obszar zagadnieniowy szkolenia dotyczył specyfiki zagrożeń obiektów infrastruktury krytycznej oraz obiektów o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, ich zabezpieczenia oraz sposób kontroli tego typu obiektów. W ramach szkolenia słuchacze brali również udział w wizycie studyjnej w wybranym obiekcie infrastruktury strategicznej państwa. W 2023 roku przewidziane są jeszcze dwie edycje tego kursu.

Tekst i foto: nadkom. Piotr Jędrys ISP WBiNP WSPol