W kwietniu br. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął Ustawę o zmianie nazwy Uczelni, a wczoraj Senat Rzeczypospolitej Polskiej przegłosował jej wdrożenie. To kolejny duży krok w historii Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, która niebawem stanie się Akademią Policji w Szczytnie.

Senat w dniu 11 maja 2023 r. przyjął ustawę z dnia 14 kwietnia 2023 r. bez poprawek.

Ustawa ma na celu dokonanie zmiany nazw uczelni służb państwowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych: Szkoły Głównej Służby Pożarniczej na „Akademia Pożarnicza” oraz Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie na „Akademia Policji w Szczytnie” oraz w związku z planowanym utworzeniem resortowej uczelni – Wyższej Szkoły Straży Granicznej, dokonanie niezbędnych zmian w systemie szkolenia kadr Straży Granicznej oraz w procesie naboru.

Potencjał i osiągnięcia WSPol w Szczytnie w pełni uzasadniają zmianę nazwy, na zawierającą wyraz „akademia”, co podkreśli naukowy profil działalności Uczelni, przejawiający się w realizowaniu przedsięwzięć badawczych, mających przede wszystkim charakter badań stosowanych i prac rozwojowych, a także autonomiczny i nowoczesny jej charakter.

Uczelnia jest ponadto cenionym i liczącym się partnerem krajowym i zagranicznym w ramach realizacji przedsięwzięć o charakterze naukowo-badawczym, z uwagi na fakt, że dysponuje odpowiednim potencjałem naukowym i zapleczem technicznych do realizacji tego typu badań. Projektowana zmiana nazwy jest również zgodna z założeniami Uczelni dotyczącymi kierunku jej rozwoju. Uczelnia planuje bowiem systematycznie rozszerzać ofertę dydaktyczną o kierunki studiów umożliwiające uzyskanie nowych kompetencji, kładąc jednocześnie nacisk na interdyscyplinarny charakter kształcenia na najwyższym, światowym poziomie.

Tekst: DKS WSPol
Grafika: Agnieszka Kamińska DKS WSPol