Dzięki przyjaznym kontaktom międzyuczelnianym w dn. 15 – 19 maja 2023 r. po raz drugi w tym roku mieliśmy zaszczyt gościć w WSPol stypendystów programu Erasmus+ z Akademii Korpusu Policji w Bratysławie (Słowacja). W trakcie wizyty prof. dr hab. Jacek Dworzecki oraz dr Marian Suja przeprowadzili zajęcia z zakresu organizacji i ram prawnych ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz zarządzania kryzysowego w Republice Czeskiej i Słowacji dla studentów WSPol.

Wizytę rozpoczęto spotkaniem z Prorektorem ds. rozwoju mł. insp. dr Moniką Porwisz, Dziekanem WBiNP mł. insp. dr Agnieszką Choromańską oraz Prodziekanem WBiNP mł. insp. dr Agnieszką Sadło-Nowak. Następnie prof. dr hab. Jacek Dworzecki oraz dr Marian Suja odbyli spotkanie z pracownikami Instytutu Koordynacji Badań, w trakcie którego zaprezentowali doświadczenia Akademii Korpusu Policji w Bratysławie w realizacji projektów unijnych na rzecz bezpieczeństwa. Goście zwiedzili najciekawsze obiekty naszej Uczelni: symulator działań Policji w sytuacjach kryzysowych, strzelnicę, Centrum Badań i Rozwoju Kompetencji w Policji i Policyjne Centrum Analityczno-Badawcze. Stypendyści ze Słowacji odbyli też spotkanie z przedstawicielami Działu Komunikacji Społecznej, w trakcie którego omówiono możliwości publikowania artykułów w wydawanych przez WSPol czasopismach.

Wizyta gości z Akademii Korpusu Policji w Bratysławie była okazją do zaprezentowania potencjału Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, wymiany doświadczeń, wiedzy, umiejętności i dobrych praktyk nauczycielskich. Omówiono problematykę kształcenia w zakresie nauk o bezpieczeństwie w naszej Uczelni, Czechach i na Słowacji. Wymiana informacji przełoży się na dalszą, ciekawą współpracę dydaktyczną i naukową. Studenci zaś uzyskali rzetelne informacje na temat realiów pracy policji słowackiej.

Tekst: Anna Ćwiklińska Zespół do spraw Integracji Europejskiej i Kontaktów Międzynarodowych
Foto: Jacek Konieczny DKS WSPol