Herb Polski

18 maja w ECSC odbyła się druga w tym roku edycja seminarium CyberBEZPIECZNI. Tematem przewodnim wydarzenia było wykorzystanie niekonwencjonalnych rozwiązań do obrony państwa w czasie konfliktu zbrojnego. Eksperci Centrum poprowadzili wykłady m.in. na temat wykorzystania podmiotów publicznych do działań niekinetycznych w cyberprzestrzeni, a także zagadnień dotyczących mediów społecznościowych i aktywności społeczeństw w działaniach wywiadowczych. W imieniu nadinsp. dr hab. Iwony Klonowskiej Komendanta-Rektora Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, Uczelnię reprezentował mł. insp. Michał Bukowski Dyrektor Instytutu Służby Kryminalnej Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych.

Powszechnie wiadomo już, że rozwój social mediów daje możliwość penetrowania zasobów Internetu i analizy ogromnej ilości danych przez użytkowników sieci. Mamy więc do czynienia z zupełnie nową formułą tzw. białego wywiadu (ang. Open-source intelligence, OSINT) połączonego z elementami progresywnego tworzenia, moderowania i dostarczania informacji.

Przyzwyczailiśmy się do myślenia o mediach społecznościowych jako o miejscu, z którego czerpiemy przede wszystkim rozrywkę i zakupowe inspiracje. Działania militarne prowadzone przez Rosję na Ukrainie wprowadziły jednak do tego podejścia zupełnie nową dynamikę, stawiając nowe pytania - m.in. o to, jak podchodzić do moderacji informacji i użycia treści z nią związanych.

Wykorzystanie mediów społecznościowych, jest rodzajem nowej broni w arsenale środków wojny psychologicznej. Cechą relacji między procesami kumulowania i dystrybucji informacji w Internecie a polityką i wojną jest, co oczywiste, sprzężenie zwrotne. W rezultacie polityka i wojna rozgrywają się w znacznej mierze także na smartfonach i w ten sposób wszyscy stajemy się częścią walki, która toczy się w Internecie.

Poruszono też temat dezinformacji w domenie cyber właśnie w aspekcie  wojny w Ukrainie. Dezinformację można postrzegać jako zaawansowaną formułę przekazu, którego celem jest wywołanie u odbiorcy poglądu, decyzji, działania lub jego braku, w zgodzie z założeniem ośrodka który planował proces wprowadzenia odbiorcy w błąd. W istocie jest to ingerencja w proces decyzyjny odbiorcy lub grupy odbiorców, w tym m.in.  danego społeczeństwa. Ma to szczególne znaczenie w przypadku obecnego konfliktu zbrojnego, należy bowiem pamiętać, że  dezinformacja jest również informacją i to nie  zawsze nieprawdziwą czy zmanipulowaną. 

Ciekawym punktem seminarium było wystąpienie dotyczące rozwiązań AI dla wsparcia działań  strategicznych w domenie cyber. Kluczowi decydenci na szczeblu państwowym już dawno zrozumieli, że przewaga technologiczna jest kluczem do kontrolowania współczesnego pola bitwy. Powszechne przyjęcie i dynamiczne ulepszenie zdolności opartych na sztucznej inteligencji już się rozwija i dynamicznie przyspieszy w ciągu najbliższych lat. Technologie open source są kluczowym czynnikiem umożliwiającym uzyskanie najnowszego i najlepszego oprogramowania, korzystanie z innowacji, a jednocześnie zachowanie kontroli, możliwość audytu kodu źródłowego i zaufanie automatyzacji odpowiedzialnej za potężną broń. AI w działaniach wojskowych będzie służyć nie tylko do gromadzenia i przetwarzania informacji, ale również do praktycznego ich zastosowania w optymalizacji działań logistycznych, na polu walki czy w szybkiej pomocy medycznej ofiarom konfliktów zbrojnych.

Punktem zamykającym seminarium było zagadnienie Cyber Range czyli cyberpoligonu, jako przestrzeni symulującej cyberkryzys.

Kolejna edycja wydarzenia odbędzie się w przyszłym roku.

https://ecsc.mil.pl/pl/articles/6-aktualnosci/ii-edycja-seminarium-cyberbezpieczni-2023/

 

 

Tekst i foto: Eksperckie Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa