W dniach 22-23 maja 2023 r. przedstawiciele Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie uczestniczyli w XII Konferencji Naukowo-Szkoleniowej w Piszu pod nazwą „Wyzwania Zdrowia Publicznego” organizowanej przez Warmińsko-Mazurskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego oraz Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Higieny i Zdrowia Publicznego.
Uroczystego otwarcia konferencji, w którym w imieniu nadinsp. dr hab. Iwony Klonowskiej Komendanta-Rektora Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, wzięła udział. mł. insp. dr Monika Porwisz Prorektor ds. rozwoju, dokonał Pan Janusz Dzisko – Warmińsko-Mazurski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.
Pan Janusz Dzisko przywitał zaproszonych gości i podziękował za przybycie na konferencję oraz podkreślił znaczenie tematyki konferencji w dobie współczesnych wyzwań i zagrożeń w obszarze zdrowia publicznego. Wystąpienia prelegentów dotykały wielu interesujących obszarów z zakresu m.in. profilaktyki zdrowotnej, strategii ochrony zdrowia, czy zachowań ryzykownych związanych z zażywaniem substancji psychoaktywnych. W ostatnim z wymienionych wyżej obszarów prelekcję pt. Cyberprzestępcze źródła zaopatrzenia w środki psychoaktywne, a dramat uzależnień wygłosili mł. insp. dr inż. Michał Bukowski – Dyrektor Instytutu Służby Kryminalnej Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz kom. Błażej Jewartowski – Kierownik Zakładu Kryminalistyki i Informatyki Śledczej Instytutu Służby Kryminalnej Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Wystąpienie dotyczyło aktualnych trendów i zagrożeń związanych z dystrybucją środków psychoaktywnych m.in. w sieci Internet (Darknet). Ponadto przedstawiono niebezpieczeństwa związane z wykorzystaniem mediów społecznościowych i aplikacji mobilnych w dystrybucji tych środków, a także sposoby przeciwdziałania i zwalczania przedmiotowych zagrożeń.
W konferencji wzięli udział przedstawiciele władz państwowych oraz samorządowych, eksperci, lekarze, specjaliści, inspektorzy sanitarni. Konferencja stała się okazją do wymiany doświadczeń, dobrych praktyk oraz przestrzenią do dyskusji w obszarze wyzwań w ochronie zdrowia publicznego.
Tekst: kom. Błażej Jewartowski Zakładu Kryminalistyki i Informatyki Śledczej ISK WBiNP WSPol
Foto: WMPWiS, WMSHiZP