Dzisiaj, 29 maja 2023 r. w Koszalinie, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie nazw uczelni służb państwowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych. Zgodnie z ustawą nasza Uczelnia awansuje do grona uczelni akademickich i zmieni nazwę z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie na Akademię Policji w Szczytnie.

To bardzo ważny moment dla całej Rzeczypospolitej, jej służb mundurowych. Ta ustawa, którą podpisałem ma absolutnie historyczne i fundamentalne znaczenie dla szkolnictwa realizowanego przez te formacje, a tym samym także dla ich przyszłości, dla kształcenia kadr, dla kształcenia młodzieży do tych formacji i dla naszej Rzeczypospolitej. Szkoła Główna Służby Pożarniczej i Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie to, śmiało można powiedzieć, są firmy świata polskiej edukacji szkolnictwa wyższego, ale przede wszystkim szkolnictwa i edukacji mundurowej, które istnieją od dziesięcioleci, od ponad 30 lat. Tą ustawą doznają niezwykle ważnego awansu, który zarazem podkreśla ich znaczenie właśnie naukowe, nie tylko edukacyjne, a tym samym również badawczo-rozwojowe. Obie te Uczelnie zyskują bowiem nowy status - stają się Akademiami. Będziemy zatem mieli w naszym kraju z jednej strony Akademię Pożarniczą jako dalsze trwanie Szkoły Głównej Pożarnictwa i będziemy mieli Akademię Policji w Szczytnie, w miejsce Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Jest to dla obydwu tych Uczelni, w procesie ich trwania na przestrzeni historii, niezwykle ważny moment wyznaczający z całą pewnością nowy etap w ich istnieniu, nowe perspektywy rozwojowe, nowe perspektywy edukacyjne, perspektywy rozwijania się i rozrastania się w sferze badawczo-rozwojowej, co dzisiaj jest tak niezwykle ważne, bo tego dzisiaj wymaga od nas świat, abyśmy w jak najwyższym stopniu doskonalili się w tych najnowocześniejszych technologiach walki zarówno z zagrożeniami naturalnymi jak w Akademii Pożarnictwa, ale także z przestępczością czy walką z klęskami żywiołowymi czy w ogóle niesienia pomocy ludności, jak dzieje się to w Akademii Pożarnictwa czy właśnie w Akademii Policji w Szczytnie. Jest to dla obydwu tych Uczelni moment niezwykle ważny (…) – powiedział Prezydent RP Pan Andrzej Duda.

Ustawa ma na celu dokonanie zmiany nazw uczelni służb państwowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych: Szkoły Głównej Służby Pożarniczej na „Akademia Pożarnicza” oraz Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie na „Akademia Policji w Szczytnie” oraz w związku z planowanym utworzeniem resortowej uczelni – Wyższej Szkoły Straży Granicznej, dokonanie niezbędnych zmian w systemie szkolenia kadr Straży Granicznej oraz w procesie naboru.

Potencjał i osiągnięcia WSPol w Szczytnie w pełni uzasadniają zmianę nazwy, na zawierającą wyraz „akademia”, co podkreśli naukowy profil działalności Uczelni, przejawiający się w realizowaniu przedsięwzięć badawczych, mających przede wszystkim charakter badań stosowanych i prac rozwojowych, a także autonomiczny i nowoczesny jej charakter.

Uczelnia jest ponadto cenionym i liczącym się partnerem krajowym i zagranicznym w ramach realizacji przedsięwzięć o charakterze naukowo-badawczym, z uwagi na fakt, że dysponuje odpowiednim potencjałem naukowym i zapleczem technicznych do realizacji tego typu badań. Projektowana zmiana nazwy jest również zgodna z założeniami Uczelni dotyczącymi kierunku jej rozwoju. Uczelnia planuje bowiem systematycznie rozszerzać ofertę dydaktyczną o kierunki studiów umożliwiające uzyskanie nowych kompetencji, kładąc jednocześnie nacisk na interdyscyplinarny charakter kształcenia na najwyższym, światowym poziomie.

W uroczystości udział wzięli m.in.: Prezydent RP Pan Andrzej Duda, Minister Edukacji i Nauki Pan Przemysław Czarnek, Sekretarz Stanu w BBN - Szef BBN Pan Jacek Siewiera, Sekretarz Stanu - Szef Gabinetu Prezydenta RP Pan Paweł Szrot, Sekretarz Stanu w MSWiA Pan Paweł Szefernaker, Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk wraz z Komendantem-Rektorem Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie nadinsp. dr. hab. Iwoną Klonowską prof. WSPol, Komendant Główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga, Zastępca Komendanta Głównego PSP nadbryg. dr inż. Adam Konieczny wraz z Rektorem–Komendantem Szkoły Głównej Służby Pożarniczej nadbryg. dr. inż. Mariuszem Feltynowskim prof. uczelni, Komendant OSSG płk SG dr Piotr Boćko wraz z kadrą dydaktyczną Centralnego Ośrodka Szkolenia SG oraz przedstawiciele Policji, Straży Pożarnej, Straży Granicznej, duchowieństwa, a także koszalińskich uczelni wyższych i władz lokalnych.

Tekst: DKS WSPol
Grafika: Agnieszka Kamińska DKS WSPol