Zawody rozgrywane były 28 maja br. w Pionkach i objęte były patronatem honorowym Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji i marszałka województwa mazowieckiego. Zawody zorganizowano dla uczczenia przypadającego na 29 maja Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa.

W rywalizacji z przedstawicielami służb mundurowych i cywilnych pasjonatów biegania, strzelania i wielobojów udział wziął funkcjonariusz Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie podinsp. Maciej Wojciechowski, który formalnie startował jako członek lekkoatletycznej reprezentacji polskiej Policji.

Nasz przedstawiciel po zaciekłej walce zajął 2 miejsce w klasyfikacji open oraz służb mundurowych, zwyciężając w klasyfikacji weteranów działań poza granicami państwa. Ponadto wspólnie z podkom. Kamilem Lubowieckim z Komendy Stołecznej Policji  zwyciężyli w klasyfikacji drużynowej – jako reprezentacja polskiej Policji. W pokonanym polu w tej klasyfikacji policjanci pozostawili reprezentację Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie (2 miejsce) oraz drużynę Weteranów RP (3 miejsce).

Biathlon policyjny jest konkurencją dedykowaną dla przedstawicieli służb mundurowych w której należy wykazać się ponadprzeciętnym przygotowaniem fizycznym i strzeleckim. Rywalizacja polega na przebiegnięciu trzech kolejnych odcinków biegu terenowego o długości 1,5 kilometra każdy i pomiędzy nimi oddaniu dwukrotnie 12 strzałów z broni palnej krótkiej do tarczy oddalonej o 25 metrów. Suma czasu biegu i bonusów/kar z oceny tarczy strzeleckiej decyduje o kolejności na mecie. Konkurencja idealnie wpasowuje się w potrzeby formacji mundurowych odpowiedzialnych za szeroko rozumiane bezpieczeństwo i porządek publiczny, gdzie po pościgu należy skutecznie użyć broni palnej lub środków przymusu bezpośredniego.

Tekst: podinsp. Maciej Wojciechowski DZiT WSPol
Foto: Organizator – Fundacja Wsparcia Reduta