W dniach 24-26 maja 2023 r., w Rotterdamie w Holandii odbyło się międzynarodowe szkolenie NCT Europe 2023, w trakcie którego zespoły z całej Europy doskonaliły się w zakresie różnych zadań związanych z CBRNE. Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie we wskazanym przedsięwzięciu reprezentowali podinsp. Robert Czerniawski, kom. dr Łukasz Kacprowicz oraz podkom. Maciej Brocki – wykładowcy Zakładu Studiów nad Bezpieczeństwem Publicznym Instytutu Służby Prewencyjnej Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

W trakcie szkolenia przedstawiciele WSPol w Szczytnie uczestniczyli wspólnie z zespołami z innych krajów w sesjach treningowych. Zadaniem poszczególnych zespołów było wypracowanie właściwego sposobu współpracy w związku z zaistniałym zagrożeniem CBRNE (tzw. czynników chemicznych, biologicznych, radiologicznych, nuklearnych i materiałów wybuchowych). Funkcjonariusze Naszej Uczelni w ćwiczeniach realizowali zadania wspólnie z drużynami z NATO, Żołnierzami z Holandii, Włoskimi Siłami Powietrznymi oraz Szwedzkimi Siłami Zbrojnymi.  Treningi odbywały się pod nadzorem doświadczonych trenerów z całego świata.  Podczas prowadzonych ćwiczeń wszystkie zespoły po zapoznaniu się ze specyfikacją poszczególnego sprzętu wykorzystywały najnowsze urządzenia umożliwiające wykrywanie oraz neutralizację zagrożeń CBRNE. Obserwatorzy ćwiczeń podkreślali, że mimo bardzo trudnych scenariuszy, poszczególne zespoły po zapoznaniu się z procedurami dotyczącymi CBRNE w swoich krajach, zrealizowali postawione przed nimi zadania w sposób skuteczny i profesjonalny. Zdobyte nowe doświadczenie oraz możliwość współpracy z przedstawicielami różnych służb z całej Europy podnosi poziom bezpieczeństwa w obszarze zagrożeń CBRNE oraz wpływa na skuteczność i szybkość podejmowanych działań w tym zakresie.

Tekst: podinsp. Robert Czerniawski ZSnBP ISP WBiNP WSPol
Foto: Organizator/Zakład Studiów nad Bezpieczeństwem Publicznym ISP WBiNP WSPol