W dniach 31.05 – 02.06.2023 odbyła się zorganizowana przez Katedrę Kryminologii i Kryminalistyki Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie konferencja naukowa pt. „Dzieje polskiej myśli kryminologicznej” z udziałem przedstawicieli Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

Celem konferencji było umiędzynarodowienie dziedzictwa polskiej myśli kryminologicznej i zwiększenie rozpoznawalności jej osiągnięć. Konferencja realizowana byłą w ramach grantu „Interdyscyplinarne Forum Doskonałości Naukowej. Konkurencyjność – Mierzalność – Innowacja. Projekt był finansowany w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „DIALOG” w latach 2019-2023.

W dniu 1 czerwca 2023 r. w imieniu nadinsp. dr hab. Iwony Klonowskiej Komendanta-Rektora Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, w obradach plenarnych konferencji uczestniczyły mł. insp. dr Monika Porwisz Prorektor ds. rozwoju oraz mł. insp. dr Agnieszka Choromańska Dziekan Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych.

Nauczyciele akademiccy Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie w trakcie trzydniowej konferencji naukowej mieli okazję wygłosić referaty, a także opublikować artykuł w punktowanym wydawnictwie naukowym. Referaty zaprezentowali: mł. insp. dr Kornelia Stępień (Instytut Nauk Prawnych) Reforma przepisów regulujących status nieletniego. Podkom. dr Edyta Mucha (Instytut Nauk Prawnych) Refleksja nad zjawiskiem nielegalnej produkcji alkoholu – co do tej pory wiemy? Podkom. Dorota Niewiarowska, (Instytut Nauk Prawnych), Radosław Jasiński (Instytut Nauk Prawnych) Rola Policji w zwalczaniu przemocy domowej w XX i XXI w. Nadkom. Wojciech Bilewicz (Instytut Nauk Prawnych) Kodeks moralny, zasady policyjnej etyki zawodowej oraz ochrona praw człowieka w okresie międzywojennym i współcześnie. Podkom. Marcin Czosnek (Instytut Służby Kryminalnej) Różne czasy, podobne problemy: sto lat kryminologicznej obserwacji zjawiska przestępczości gospodarczej w Polsce.

Podczas konferencji podsumowano i zaprezentowano wyniki badań przeprowadzonych przez zespół grantowy oraz przedstawiono zagadnienia mające na celu upowszechnienie dziedzictwa naukowego polskiej kryminologii.

Tekst i foto: mł. insp. dr Monika Porwisz Prorektor ds. rozwoju