Herb Polski

Senat Rzeczpospolitej Polskiej przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika. Datę powiązano z 550. rocznicą urodzin i 480. rocznicą śmierci tego Wielkiego Astronoma. W uchwale senatorowie zwrócili się do uczelni, szkół, organizacji społecznych i mediów o popularyzację postaci Mikołaja Kopernika, który nie tylko dokonał jednego z najważniejszych odkryć w historii ludzkości, ale także zmienił postrzeganie świata. W Bibliotece Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie została przygotowana wystawa okolicznościowa związana z Mikołajem Kopernikiem.

2023 obchodzimy jako Rok Mikołaja Kopernika (1473-1543) - wybitnego astronoma, matematyka i ekonomisty. Jego odkrycie spowodowało rewolucję naukową, zwaną przewrotem kopernikańskim, który przedstawił w swoim najwybitniejszym dziele „O obrotach sfer niebieskich”. W uchwale podkreślono także patriotyzm Kopernika, który przez całe życie był wiernym poddanym kolejnych królów polskich z dynastii Jagiellonów i, jak pisał, nie ma obowiązków większych nad obowiązek względem Ojczyzny, dla której nawet życie należy poświęcić.

Kopernik był nie tylko astronomem, ale prawdziwym „człowiekiem renesansu”, bowiem działał również jako dyplomata, lekarz, prawnik, kartograf, kanonik, urzędnik, a także filolog, próbujący swoich sił w przekładach literatury. Opracował „Traktat o monetach”. Wygłosił go publicznie na zjeździe stanów Prus Królewskich w Grudziądzu (1522). Kopernik zauważył, że jeżeli na rynku istnieją dwa rodzaje pieniądza, z których jeden jest postrzegany jako „lepszy”, to będzie on gromadzony, a na rynku pozostanie głównie „gorszy”, co można w skrócie opisać regułą: „pieniądz gorszy wypiera lepszy”. To prawo ekonomii znane jest jako prawo Kopernika-Greshama.

W czasie swojej kariery zawodowej Kopernik pełnił funkcje takie jak sekretarz biskupa warmińskiego, lekarz biskupa warmińskiego, administrator dóbr kapituły warmińskiej (m.in. umacniał zamek olsztyński), komisarz Warmii, poseł oraz sporadycznie różne inne funkcje. Brał udział w wielu czynnościach dyplomatycznych i administracyjnych, w zjazdach stanów Prus Królewskich, w sejmie krakowskim, reprezentował kapitułę podczas negocjacji z Zakonem Krzyżackim w sprawie zwrotu Braniewa.

Aby uczcić Rok Kopernikański w Bibliotece Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, na I piętrze w holu Czytelni, została przygotowana wystawa okolicznościowa związana z Mikołajem Kopernikiem. Przedstawia ona publikacje, z których najstarsza pochodzi z 1947 roku. Ekspozycję dopełniają kserokopia portretu astronoma oraz dwie fotografie gwieździstego nieba z cytatami Mikołaja Kopernika.

Tekst: Marzena Bukowska, Joanna Brzozowska – Biblioteka WSPol/DKS WSPol
Foto: Jacek Konieczny DKS WSPol