W dniu 15 czerwca 2023 r. w imieniu nadinsp. dr. hab. Iwony Klonowskiej - Komendanta-Rektora Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, mł. insp. dr Monika Porwisz Prorektor ds. rozwoju uczestniczyła  w uroczystości z okazji święta Akademii Sztuki Wojennej.

Zaproszonych gości powitał i podziękował za przybycie gen. bryg. dr Robert Kosowski Rektor-Komendant Akademii Sztuki Wojennej. W przemówieniu podkreślił, że 15 czerwca dla społeczności akademickiej jest dniem szczególnym – ponad 100 lat temu, w 1919 roku, powołana do życia została Wojenna Szkoła Sztabu Generalnego, przemianowana później na Wyższą Szkołę Wojenną (WSWoj), której tradycję odziedziczyła obecna Akademia.

W uroczystych obchodach Święta ASzWoj udział wzięli dostojni goście na czele z Panią Agnieszką Glapiak, wiceprzewodniczącą Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, generalicja, kadra kierownicza MON, przedstawiciele jednostek i instytucji wojskowych, uczelni wojskowych, władz Rembertowa, kadra naukowo-dydaktyczna, pracownicy administracji, studenci i uczniowie klas mundurowych. Uroczystość uświetnili także przedstawiciele duchowieństwa: Biskup Polowy WP, Prawosławny Ordynariusz Wojskowy oraz zastępca Ewangelickiego Biskupa Polowego.

Uroczystość była doskonałą okazją do wręczenia okolicznościowych wyróżnień, listów gratulacyjnych, pism pochwalnych, ryngrafów oraz medali i monet pamiątkowych. Ponadto przed defiladą zaprezentowano pokaz walki wręcz w wykonaniu żołnierzy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich oraz występ wokalny.

Źródło: 15 czerwca – Święto Akademii Sztuki Wojennej - ASzWoj (wojsko-polskie.pl)

Tekst: Prorektor ds. rozwoju mł. insp. dr Monika Porwisz