W dniach od 11 do 17 czerwca br. przedstawiciel Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie mł. insp. dr inż. Michał Bukowski – p.o. Dyrektora Instytutu Służby Kryminalnej Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych WSPol, wraz z 13 delegatami uczelni wyższych z Polski, uczestniczył w wizycie studyjnej w ramach projektu organizowanego przez Departament Innowacji i Rozwoju Ministerstwa Edukacji i Nauki pn. „Liderzy w zarządzaniu uczelnią”. Wizyta zrealizowana w ramach III osi priorytetowej Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój odbyła się w Technical University of Munich (TUM).

Wyjazdy studyjne organizowane są w celu zapoznania uczestników z dobrymi praktykami w zarządzaniu systemem szkolnictwa wyższego oraz kierunkami zmian w tym obszarze. W trakcie wizyty poruszano tematy związane z możliwością komercjalizacji badań naukowych, projektowaniem i wytwarzaniem nowych źródeł energii akumulatorów na potrzeby pojazdów elektrycznych, rolą inkubatora startupów w realizowanych projektach naukowo-badawczych, stabilnością w instytucjach realizujących nauczanie w ramach szkolnictwa wyższego, koniecznością „nauki od podstaw” - manualnego wykorzystania narzędzi obróbki drewna, metalu, plastiku, koniecznością zmiany przepisów (ustaw) w celu nowoczesnego funkcjonowania uczelni wyższej oraz koniecznością międzynarodowej współpracy międzyuczelnianej w zakresie realizacji projektów naukowo-badawczych. W trakcie pobytu w Monachium uczestnicy wydarzenia mieli m.in. możliwość obejrzenia i zapoznania się z funkcjonowaniem superkomputera zainstalowanego w Leibnitz Supercompter Centre w Monachium oraz zwiedzenia biblioteki TUM.

Technical University of Munich (TUM) to uniwersytet techniczny założony w 1868 roku przez króla Ludwika II Bawarskiego. TUM to nowoczesny uniwersytet badawczy. Jest jedną z najbardziej cenionych wyższych uczelni europejskich pod względem innowacyjności oraz aktywności naukowej. Przez 155 lat swojej działalności profesorowie tej uczelni otrzymali 17 nagród Nobla (ostatnia w 2016 r.) oraz 24 nagrody Leibnitza. W chwili obecnej na uczelni studiuje ok. 50 tys. studentów, pracuje ponad 600 profesorów, realizowanych jest ponad 1000 projektów naukowo-badawczych rocznie.

Tekst: mł. insp. dr inż. Michał Bukowski ISK WBiNP WSPol/DKS WSPol
Foto: Technical University of Munich