24 czerwca 2023 r. na stopień podporucznika zostało promowanych 364 absolwentów i 88 absolwentek pięcioletnich studiów magisterskich Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego. W uroczystości udział wzięła nadinsp. dr hab. Iwona Klonowska – Komendant-Rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

Uroczystość odbyła się na placu apelowym Wojskowej Akademii Technicznej. Promowanych na pierwszy stopień oficerski zostało 452 absolwentów WAT. W uroczystości udział wzięło wielu gości, w tym Komendant-Rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Uroczystość swoją obecnością zaszczycili także Powstańcy Warszawscy.

Rektor Wojskowej Akademii Technicznej gen. bryg. prof. Przemysław Wachulak pogratulował bohaterom sobotniej uroczystości. W swoim przemówieniu zwrócił również uwagę na znaczące zmiany, jakie w ostatnich latach zaszły w polskiej armii oraz samej Uczelni. Rektor podkreślił również znaczenie Wojskowej Akademii Technicznej, której kolejni wykształceni i przygotowani do służby Ojczyźnie absolwenci zasilą szeregi Wojska Polskiego.

Podczas uroczystości odczytany został list, który do nowo promowanych oficerów skierował Zwierzchnik Sił Zbrojnych - Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Sekretarz Stanu MON Wojciech Skurkiewicz odczytał list od Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka. W swoim liście Minister Obrony Narodowej podkreślił, że oficerskie szlify to nie tylko zaszczyt, ale przede wszystkim wierna służba Ojczyźnie.

Po odczytaniu postanowienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o mianowaniu na pierwszy stopień oficerski rozpoczęła się najważniejsza część uroczystości – promocja oficerska absolwentów WAT. Nowo promowani podporucznicy złożyli także ślubowanie oficerskie i odśpiewali „Hymn do miłości Ojczyzny”.

Absolwentom, którzy ukończyli studia z najwyższą lokatą zostały przyznane nagrody. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wyróżnił prymuskę Akademii szablą z grawerunkiem. Nagrodę z rąk Zastępcy Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. dyw. Dariusza Łukowskiego odebrała ppor. Oksana Mariak. Za uzyskanie II lokaty Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak wyróżnił ppor. Patrycję Szrejder-Walendowską kordzikiem. Honorową broń białą wręczył minister Wojciech Skurkiewicz. Za zdobycie III lokaty Rektor-Komendant WAT wyróżnił ppor. Beatę Witczak sygnetem absolwenta Akademii.

Na zakończenie uroczystości odśpiewano „Pieśni Reprezentacyjną Wojska Polskiego” i odbyła się defilada pododdziałów.

Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego to uczelnia partnerska Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Porozumienia o współpracy naukowo-dydaktycznej pomiędzy Uczelniami zostało podpisane 8 lipca 2021 r. w Warszawie. WAT jest państwową, politechniczną szkołą wyższą. Uczelnia kształci przyszłych oficerów-inżynierów i wysokiej klasy specjalistów na potrzeby MON. W jej ofercie dydaktycznej znajdują się studia wojskowe oraz cywilne. Student studiów wojskowych od pierwszego dnia studiów w WAT staje się żołnierzem w czynnej służbie wojskowej. Studia wojskowe kończą się egzaminem magisterskim i egzaminem oficerskim. Absolwenci otrzymują więc dwa dyplomy: tytuł magistra inżyniera oraz patent oficerski i mianowanie na stopień podporucznika. Absolwenci WAT stanowią trzon kadry technicznej Wojska Polskiego.

Źródło: https://www.wojsko-polskie.pl/wat/articles/aktualnosci-w/promocja-na-pierwszy-stopien-oficerski-452-absolwentow-wat/

Opracowanie: DKS WSPol
Foto: Alicja Szulc WAT