Herb Polski

24 lutego 2016 roku w auli Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie odbyła się narada roczna podsumowująca 2015 rok, której przewodniczył insp. dr hab. Piotr Bogdalski – Komendant-Rektor. Oprócz kierownictwa Uczelni w spotkaniu udział wziął insp. Andrzej Zielonka – Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie, podinsp. Tomasz Michalczak – I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Szczytnie  oraz policjanci i pracownicy Uczelni.

 Naradę rozpoczęło przemówienie Komendanta-Rektora. W słowach wstępu insp. dr hab. Piotr Bogdalski przywitał gości oraz funkcjonariuszy i pracowników Uczelni, a następnie podsumował działalności Wyższej Szkoły Policji w roku 2015, poruszając m.in. takie obszary jak działalność dydaktyczna oraz naukowo-badawcze.

Komendant-Rektor podczas przemówienia podziękował wszystkim, którzy poprzez swoje zaangażowanie i wkład przyczynili się do osiągnięcia dobrych efektów Uczelni w 2015 roku. Insp. dr hab. Piotr Bogdalski zauważył, że coraz więcej pracowników WSPol rozwija się naukowo i podnosi kwalifikacje zawodowe, uzyskując kolejne stopnie i tytuły naukowe. Średnio co roku przybywa w WSPol około 10 takich osób. W 2015 r. 3 osoby uzyskały stopień naukowy doktora, 3 – doktora habilitowanego, a 2 otrzymały nominacje profesorskie. Obecnie w szczycieńskiej Uczelni, jako podstawowym miejscu pracy, zatrudnionych jest 4 profesorów zwyczajnych, 16 doktorów habilitowanych i 41 doktorów – zdecydowana większość, bo 34 osoby to funkcjonariusze Policji.

Insp. dr hab. Piotr Bogdalski podkreślił również, że ważnym projektem WSPol jest rozbudowa e-learningu, stanowiącego innowacyjną formę nauki.

W kolejnej części narady głos zabrali dyrektorzy instytutów WSPol. Rozpoczął podinsp. dr Grzegorz Gudzbeler z Instytutu Koordynacji Badań i Funduszy Pomocowych, który omówił zagadnienia dotyczące badań naukowych realizowanych przez Wyższą Szkołę Policji, przy uwzględnieniu przedsięwzięć, które mają znaczenie dla funkcjonowania Uczelni jako jednostki Policji. Dyrektor poruszył również kwestie pozyskanych środków finansowych na działania dydaktyczno-naukowe pochodzących od podmiotów zewnętrznych m.in. z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju czy Komisji Europejskiej. Podinsp. dr Grzegorz Gudzbeler wspomniał także o nominacji WSPol do Polskiej Nagrody Innowacyjności, przyznawanej przez Polską Agencję Przedsiębiorczości i Dziennik Gazetę Prawną. WSPol otrzymała nominację w obszarze Innowacyjna uczelnia – za efektywną realizację projektów badawczych i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań.

Podinsp. dr Krzysztof Wiciak z Instytutu Badań nad Przestępczością Kryminalną i Terroryzmem Wydziału Bezpieczeństwa Wewnętrznego opowiedział o zrealizowanych programach adresowanych do funkcjonariuszy zwalczających cyberprzestępczość, ale również analityków kryminalnych. Podkreślił, że większość działań, które podjął Instytut w 2015 wpisuje się w obecne priorytety Komendanta Głównego Policji związane ze zwalczaniem przestępczości ekonomicznej, cyberprzestępczością i przestępczością na szkodę Unii. Dzięki porozumieniom z partnerami zewnętrznymi, udało się pozyskać ekspertów do prowadzenia szkoleń. Pracownicy Centrum podjęli również działania, by zinformatyzować zabezpieczenie śladów kryminalistycznych w postaci śladów traseologicznych. Podinsp. dr Krzysztof Wiciak podzielił się również planami Instytutu na najbliższe miesiące m.in.  planami utworzenia Cyberakademii.

Nadkom. dr Jarosław Truchan z Instytutu Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Wydziału Bezpieczeństwa Wewnętrznego, tak jak jego poprzednicy, opowiedział o osiągnięciach Instytutu. Dyrektor zwrócił uwagę na duże zainteresowanie studiami podyplomowymi z zakresu bezpieczeństwa imprez masowych, a także planowane uruchomienie kierunku studiów podyplomowych w zakresie bezpieczeństwa imigracyjnego.

O zainteresowaniu studiami podyplomowymi Zarządzanie w administracji publicznej, jak również Logistyki w administracji publicznej mówiła natomiast kom. Monika Kupniewska z Instytutu Nauk Społecznych Wydziału Administracji. Pani Komisarz poruszyła również kwestie związane z zaangażowaniem pracowników INS przy opracowywaniu programu i podręcznika dla klas mundurowych szkół ponadgimnazjalnych.

Podinsp. dr Dorota Mocarska omówiła inicjatywy podjęte przez Instytut Prawa i Administracji WA, m.in. z zakresu przygotowania nowego kierunku studiów podyplomowych w zakresie kontroli w administracji publicznej oraz udziale w  pozyskaniu środków finansowych z Unii Europejskiej na realizację jednego z projektów WSPol. Misją nowej oferty edukacyjnej było podniesienie efektywności procesu kontroli i  audytu, a tym samym standardów w administracji publicznej. Udział w projekcie Horyzont 2020 (pozyskanie środków z KE), ma na celu opracowanie programu szkolenia dla funkcjonariuszy służb mundurowych uczestniczących w misjach pokojowych ONZ z wykorzystaniem gry interaktywnej. W wyniku tego projektu powstanie gra fabularna w oparciu o scenariusze misji zapobiegania konfliktów i budowania pokoju.

Na zakończenie Narady głos ponownie zabrał  insp. dr hab. Piotr Bogdalski, który omówił plany logistyczne i finansowe uczelni związane m.in. z modernizacją i remontami budynków znajdujących się na terenie WSPol, a także planami budowy Centrum Konferencyjnego w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym w Wałpuszu.

(db)

 

fot. T.Muraszko