a 29 czerwca 2023 r., na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, odbyły się Centralne Obchody Święta Służby Więziennej oraz uroczysta promocja oficerska. Tegoroczna promocja oficerska funkcjonariuszy Służby Więziennej przypadła w szczególnym dla tej służby roku - stuleciu więziennictwa. Na uroczystość przybył Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej oraz Minister Sprawiedliwości. W uroczystości, w imieniu nadinsp. dr. hab. Iwony Klonowskiej - Komendanta-Rektora Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, uczestniczyła mł. insp. dr Monika Porwisz - Prorektor ds. rozwoju WSPol.

Centralne Obchody Święta Służby Więziennej Narodowym Patronatem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Uroczystość odbyła się przed Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. W trakcie uroczystości odbyła się promocja 258 funkcjonariuszy na pierwszy stopień oficerski - podporucznika SW. Uroczystość była także okazją do wręczenia nominacji, odznaczeń i wyróżnień. Uroczystości zakończyło złożenie wieńców na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza i uroczysta defilada pododdziałów Służby Więziennej.

Służba Więzienna jest umundurowaną i uzbrojoną formacją podległą Ministrowi Sprawiedliwości. Aktualnie to blisko trzydzieści tysięcy funkcjonariuszy i pracowników, realizujących wyroki i postanowienia sądów – kary pozbawienia wolności i tymczasowe aresztowania, zapewniających porządek w aresztach śledczych i zakładach karnych.  Przełożonym wszystkich funkcjonariuszy Służby Więziennej jest Dyrektor Generalny Służby Więziennej.

Źródło: https://sw.gov.pl/aktualnosc/centralny-zarzad-sluzby-wieziennej-centralne-obchody-swieta-sluzby-wieziennej

Opracowanie: DKS WSPol
Foto: Zespół Komunikacji Medialnej i Promocji CZSW