1 lipca br. odbyła się uroczysta promocja podchorążych Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte. Uroczystość odbyła się na pokładzie ORP Błyskawica. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele władz, resortu spraw wewnętrznych i instytucji państwowych w tym mundurowych, kadry dowódczej polskiej Marynarki Wojennej, przedstawiciele środowisk kombatanckich oraz pododdziały jednostek morskiego rodzaju sił zbrojnych. W uroczystości, w imieniu nadinsp. dr. hab. Iwony Klonowskiej - Komendanta-Rektora Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, uczestniczył Zastępca Komendanta-Prorektor insp. dr Andrzej Żyliński.

Uroczystość, która odbyła się na Skwerze Kościuszki w Gdyni, na pokładzie okrętu-muzeum ORP Błyskawica, rozpoczęła się od podniesienia flagi państwowej na maszt i odegrania hymnu. Z okazji uroczystej promocji na pierwszy stopień oficerski odczytany został list od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Zwierzchnika Sił Zbrojnych Andrzeja Dudy. Do promocji na pierwszy stopień oficerski przystąpiło 90 absolwentów, w tym 16 kobiet. Z Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego - 25, z Wydziału Mechaniczno-Elektrycznego - 32 oraz z Wydziału Dowodzenia i Operacji Morskich - 33. Dzień wcześniej jeszcze jako studenci otrzymali dyplomy ukończenia studiów II stopnia oraz patenty oficerskie. Uroczystość zakończono salutem armatnim z ORP Błyskawica oraz defiladą wszystkich pododdziałów na czele z Orkiestrą Marynarki Wojennej ze Świnoujścia.

Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni to uczelnia partnerska Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Uczelnia nadzorowana jest przez Ministra Obrony Narodowej. AMW oprócz kandydatów na żołnierzy zawodowych (podchorążych) kształci również oficerów i studentów cywilnych. To jedyna w kraju uczelnia kształcąca przyszłych oficerów dla rodzimych sił morskich - dowódców, mechaników okrętowych, nawigatorów oraz innego rodzaju specjalistów.

Więcej informacji: https://amw.gdynia.pl/index.php/o-nas/aktualnosci/item/4862-promocja-na-pierwszy-stopien-oficerski-absolwentow-akademii-marynarki-wojennej

Opracowanie: DKS WSPol
Foto: Radosław Maślak – Rzecznik prasowy AMW