W ubiegłym tygodniu w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie odbyło się szkolenie zorganizowane przez Dział Organizacji Szkolenia i Doskonalenia Zawodowego Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz Zakład Studiów nad Bezpieczeństwem Publicznym Instytutu Służby Prewencyjnej WBiNP Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie z zakresu dokonywania oceny zabezpieczeń obiektów infrastruktury krytycznej oraz obiektów o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa.

Dwudziestu funkcjonariuszy z różnych służb mundurowych, w trakcie dziesięciodniowego szkolenia, przygotowywało się do przeprowadzenia kontroli zabezpieczeń obiektu infrastruktury krytycznej.

Szkolenie prowadzone było przez wykładowców Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, prof. dr. hab. Waldemara Zubrzyckiego, dr. hab. Agatę Tyburską oraz przedstawicieli takich podmiotów jak: Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie, Główny Sztab Policji oraz Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji, Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji "BOA", Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Państwowa Agencja Atomistyki, Polski Komitet Normalizacyjny, Polska Izba Systemów Alarmowych.

Opiekunem grupy szkoleniowej był nadkom. Piotr Jędrys z Zakładu Studiów nad Bezpieczeństwem Publicznym ISP WBiNP WSPol. Obszar zagadnieniowy szkolenia dotyczył specyfiki zagrożeń obiektów infrastruktury krytycznej oraz obiektów o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, ich zabezpieczenia oraz sposób kontroli tego typów obiektów.

W ramach szkolenia słuchacze brali również udział w wizycie studyjnej w wybranym obiekcie infrastruktury strategicznej państwa w Gdyni. W 2023 roku przewidziana jest jeszcze jedna edycja tego kursu.

Tekst: nadkom. Piotr Jędrys ZSnBP ISP WBiNP WSPol
foto: Jacek Konieczny DKS WSPol