Na stronach internetowych Ministerstwa Zdrowia możemy przeczytać, że zwłaszcza w okresie wakacyjnym krew jest jeszcze bardziej potrzebna niż w innym okresie roku. Dlatego policjanci, słuchacze oraz pracownicy cywilni Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie przyłączyli się do akcji oddawania krwi na terenie Uczelni.

To już tradycja, że co jakiś czas na terenie Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie pojawia się Mobilny Punkt Poboru Krwi z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie. Krew i jej składniki to dla wielu pacjentów w szpitalach jedyna szansa na życie lub powrót do zdrowia. Jej źródłem jest drugi człowiek – krwi nie można wyprodukować. Dlatego kierując się rotą ślubowania naszej formacji służymy drugiemu człowiekowi oddając cząstkę siebie. Dziś (07.07.2023 r.) również stawiliśmy się przed autobusem aby oddać najcenniejszy dar życia jakim jest krew.

Oddając jedną jednostkę krwi (450 ml), ratujesz życie aż trzech osób. Oddając krew 4 lub 6 razy do roku, możesz uratować nawet 24 osoby. To zdanie, które możemy przeczytać na stronach internetowych Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, które nabiera jeszcze ważniejszego znaczenia w okresie wakacyjnym, gdyż częściej niż zwykle występują niedobory krwi i jej składników wykorzystywanych do lecznictwa. Jest to spowodowane wyjazdami krwiodawców oraz często zwiększonym zapotrzebowaniem.

Oddanie krwi to przede wszystkim wielka pomoc i wielki dar jaki możesz ofiarować drugiej osobie. Dodatkowo oddanie krwi to szereg innych korzyści:

RCKiK w Olsztynie informuje, że po zniesieniu stanu epidemii/stanu zagrożenia epidemicznego Dawcom po oddaniu krwi lub jej składników wciąż przysługują dwa dni wolnego (dzień donacji i dzień następny).

W sumie 07 lipca br. w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie oddaliśmy blisko 5,5 litra. Wszystkim, którzy podzielili się swoją krwią, dziękujemy.

Tekst: DKS WSPol
Foto: Jacek Konieczny DKS WSPol