W dniach od 10 do 11 sierpnia br. nad jeziorem Dadaj w miejscowości Rukławki koło Biskupca, odbyło się doskonalenie zawodowe lokalne skierowane do funkcjonariuszy oraz pracowników cywilnych Akademii Policji w Szczytnie posiadających uprawnienia przydatne w ratownictwie wodnym.
Doskonalenie zorganizowane zostało z inicjatywy Zakładu Wychowania Fizycznego Instytutu Służby Prewencyjnej Akademii Policji w Szczytnie.
Szkolenie miało na celu utrwalenie oraz zdobycie nowych umiejętności w zakresie ratownictwa wodnego i bezpieczeństwa na obszarach wodnych.
Podczas doskonalenia poruszone zostały zagadnienia dotyczące organizacji ratownictwa wodnego, bezpieczeństwa w żegludze, locji, nawigacji, a także pracy ratowników wodnych czy patroli Policji wodnej podczas prowadzenia działań poszukiwawczo-ratowniczych (Search and Rescue- SAR) na obszarach wodnych.
W tym roku uczestnicy doskonalenia zawodowego nabywali wiedzę nt. zespołowych działań ratowniczych m. in. poruszania się w szykach jednostek pływających, pracy z wykorzystaniem środków łączności oraz komunikacji pomiędzy załogami za pomocą nadawania sygnałów, czy też podejmowanie osoby poszkodowanej na pokład łodzi, skoki ratownicze z jednostki pływającej oraz skoki desantowe.
Ćwiczenia zostały przeprowadzone z wykorzystaniem 5 łodzi z których 3 łodzie służbowe na co dzień pełnią służbę na akwenach Warmii i Mazur.
W ćwiczeniach udział wzięli funkcjonariusze komórki wodnej Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, a także w imieniu zaproszonego do uczestnictwa w szkoleniu Burmistrza Biskupca podmiot uprawniony do ratownictwa wodnego Anaconda - zabezpieczający akwen jeziora Dadaj.
Poza instruktorami Akademii Policji w Szczytnie tj. podinsp. Robert Paś, kom. Rafał Meler, sierż. szt. Dawid Żak swoją wiedzę, umiejętności i doświadczenie przekazywali również Pan Łukasz Gieczewski - Dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy Delegatura w Giżycku, Pan st. asp. Tomasz Kurstak - koordynator służby na obszarach wodnych Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie oraz Pan mł. asp. Tomasz Wojtanowski - koordynator służby na wodach Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.
Drugiego dnia szkolenia w trakcie prowadzonych ćwiczeń uczestniczy mieli okazję zweryfikować nabyte umiejętności z powodu realnej sytuacji zagrożenia. Patrole wodne uzyskały informacje o łodzi żaglowej, która utraciła manewrowość. Niezwłocznie został utworzony szyk łodzi umożliwiający jak najszybsze przemieszczenie się w wskazane okolice jeziora Dadaj, które rozpoczęły poszukiwania łodzi. Po odnalezieniu jednostki pływającej, uczestnicy szkolenia wspólnie z funkcjonariuszami komórki wodnej KMP w Olsztynie, zabezpieczyli członków załogi oraz odholowali jacht żaglowy do przystani.
Następne szkolenie z szeroko pojętego ratownictwa wodnego, odbędzie się w przyszłym roku. Do zobaczenia.
Tekst: kom. Rafał Meler Zakład Wychowania Fizycznego ISP WBiNP APwSz
Foto: asp. szt. Dariusz Sułkowski DŁiOI APwSZ