"Racjonalizacja procesów zapewnienia bezpieczeństwa uczestników zgromadzeń religijnych" – pod takim hasłem odbyła się we Wrocławiu konferencja naukowa zorganizowana przez Obserwatorium Społeczne Archidiecezji Wrocławskiej, Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie oraz Szkołę Główną Służby Pożarniczej w Warszawie.

29 lutego 2016 r. w Sali Senatu Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu miała miejsce konferencja naukowa pt. Racjonalizacja procesów zapewnienia bezpieczeństwa uczestników zgromadzeń religijnych, której głównym celem było poszukiwanie naukowo uzasadnionych sposobów doskonalenia procesów zapewnienia bezpieczeństwa uczestników zgromadzeń religijnych.

Kościół katolicki od lat organizuje zgromadzenia religijne organizowane poza świątyniami. Z racji liczby ich uczestników, wydarzenia te są wyzwaniem dla tych wszystkich, którzy odpowiadają za zapewnienie bezpieczeństwa.

„[…] Kościół jest zainteresowany zapewnieniem bezpieczeństwa uczestnikom zgromadzeń religijnych […] – mówił, witając gości abp Józef Kupny. Metropolita Wrocławski podziękował uczestnikom sympozjum, że wyrazili chęć zgłębiania wraz z przedstawicielami Kościoła tematu wyznaczonego przez organizatorów. […] Myślę, że spotkanie pomoże wypracować wytyczne, nie tylko na zbliżające się Światowe Dni Młodzieży, ale także przyczyni się do stworzenia dyrektyw, które będziemy mogli wykorzystywać sprawując kult publiczny […]”.

Konferencja naukowa

Sympozjum podzielone zostało na 4 sesje. Po ogólnej charakterystyce uroczystości religijnych i zaprezentowaniu działających przy ich organizacji służb porządkowych uczestnicy wysłuchali wykładów nt. psychologicznych zagadnień bezpieczeństwa zgromadzeń religijnych, prawnych i administracyjnych zagadnień porządku publicznego zgromadzeń religijnych oraz potrzeb i możliwości zapewnienia bezpieczeństwa zgromadzeniem religijnym.

Każda z sesji kończyła się dyskusją, podczas której przedstawiciele poszczególnych służb wymieniali się doświadczeniami oraz zadawali pytania prelegentom. Dotyczyły one m.in. kwestii prawnych związanych z organizacją koncertów oraz imprez kulturalnych w przestrzeni sakralnej oraz takich spraw jak zachowania pojedynczych osób w zbiorowościach ludzkich.

Wśród prelegentów poza stroną kościelną znaleźli się przedstawiciele policji, wojska, straży pożarnej, straży granicznej, marynarki wojennej, służby medycznej.

Wyższą Szkołę Policji reprezentowali:  insp. dr hab. Piotr Bogdalski – Komendant – Rektor,  insp. dr hab. Izabela Nowicka – Prorektor ds. studenckich,  mł. insp. dr Janusz Bryk – Dziekan Wydziału Administracji,  podinsp. dr Dorota Mocarska – Dyrektor Instytutu Prawa i Administracji, nadkom. dr Dominik Hryszkiewicz – Dyrektor Instytutu Nauk Społecznych, podinsp. dr hab. Mariusz Nepelski, podinsp. dr Anna Świerczewska-Gąsiorowska, kom. dr Agnieszka Szołtek, nadkom. dr Ewelina Sokołowska oraz podinsp. Katarzyna Dzimińska –Mosio.

Przewodniczącym komitetu organizacyjnego konferencji był prof. dr hab. Bernard Wiśniewski.