Poczucie bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania jest jedną z podstawowych potrzeb każdego człowieka. Mieszkańcy Gdyni spotkali się na debacie społecznej, aby dyskutować na temat własnych spostrzeżeń i doświadczeń bezpośrednio wpływających na poziom bezpieczeństwa w miejscach publicznych i w ruchu drogowym. Gdyńską debatę aktywnie wspierali przedstawiciele WSPol – mł. insp. dr Krzysztof Łojek oraz dr hab. inż. Andrzej Urban.
25 lutego 2016 r. w Gdyni miała miejsce debata społeczna na temat bezpieczeństwa, w której uczestniczyli przedstawiciele Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie: mł. insp. dr Krzysztof Łojek – Dziekan Wydziału Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz dr hab. inż. Andrzej Urban. Debata w głównej mierze adresowana była do przedstawicieli środowisk zawodowych i społecznych, które poprzez swoją aktywność kreują oraz współtworzą system bezpieczeństwa Gdyni oraz mają wymierny wkład w działania przekładające się na realne poczucie bezpieczeństwa lokalnej społeczności. W spotkaniu uczestniczyli praktycy i teoretycy, którzy zajmują się różnymi aspektami bezpieczeństwa, począwszy od bezpieczeństwa na drogach, aż po twórców map zagrożeń i planowania przestrzennego.
Debata była podzielona na trzy panele. Zagadnieniami bezpieczeństwa ruchu drogowego zajmowali się insp. Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji oraz Pan Janusz Staniszewski – Zastępca Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego. Dyskusja dotyczyła praktycznych zachowań na drodze, reakcji kierowców i pieszych w określonych sytuacjach, wzajemnych relacji w ruchu drogowym oraz nowelizacji niektórych przepisów.
Drugi panel poświęcony został aktualizacji map zagrożeń. Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji KMP w Gdyni podinsp. Adam Gruźlewski wspólnie z kom. Arkadiuszem Sochą z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku zgromadzonym słuchaczom przybliżali koncepcje tworzonych narzędzi dla służb mundurowych. Dyskusja była skierowana głównie na wypracowanie optymalnego mechanizmu wymiany informacji dotyczących zarówno zagrożeń jak i miejsc niebezpiecznych.
Zaproszeni goście z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie mł. insp. dr Krzysztof Łojek - Dziekan Wydziału Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz dr hab. inż. Andrzej Urban, uczestnikom panelu „Kształtowanie bezpiecznych przestrzeni" prezentowali możliwości podejmowania działań skierowanych w określone miejsca, tak aby infrastruktura miejska nie generowała potencjalnych zagrożeń, a poczucie bezpieczeństwa było na jak najwyższym poziomie. Przedstawiciele WBW WSPol odpowiadali również na szereg pytań dotyczących m.in. możliwej aktywności mieszkańców w tym zakresie, jak i roli jednostki Policji. Szczególne zainteresowanie wzbudziła możliwość rewitalizacji terenów należących do miasta Gdyni i możliwe efekty związane z rozwiązywaniem problemów bezpieczeństwa przy zastosowaniu koncepcji.
Wszystkie panele spotkały się z dużym zainteresowaniem. Kończąc debatę Rektor Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu w Gdyni prof. Jerzy Młynarczyk podkreślił, iż wysiłek wszystkich zgromadzonych na spotkaniu zasługuje na szacunek – „Jeżeli choć jedno ludzkie życie zostanie ocalone dzięki wspólnym wysiłkom uczestników debaty, będzie to nasz wkład w cywilizację XXI wieku" - kończył wystąpienie prof. Młynarczyk.
Organizatorami debaty byli policjanci z gdyńskiej komendy oraz Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu w Gdyni. Połączenie policyjnej praktyki i zasobów dydaktycznych wyższej uczelni pozwoliło na przygotowanie spotkania w atrakcyjnej formule, z udziałem gości stanowiących autorytety w dziedzinach bezpieczeństwa.
W debacie uczestniczyli: I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku, przedstawiciele służb mundurowych i prokuratury z Gdyni, radni miejscy i radni dzielnic, pracownicy socjalni, dyrektorzy szkół, przedstawiciele instytucji i organizacji samorządowych, studenci WSAiB oraz mieszkańcy.
KMP w Gdyni\jj\db