Herb Polski

29 września 2023 r. w auli Centrum Promocji Mody Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, odbyły się uroczyste obchody Jubileuszu 70-lecia Instytutu Technologii Bezpieczeństwa „Moratex”.

Powitania gości i słowo wstępu wygłosiło kierownictwo ITB „Moratex”, tj. Dyrektor - prof. dr hab. inż. Marcin H. Struszczyk, prof. nadzw. ITB „Moratex” oraz Zastępca Dyrektora ds. Naukowych - dr hab. inż. Marzena Fejdyś.

Instytut Technologii Bezpieczeństwa „MORATEX” w Łodzi istnieje na rynku badań od 70 lat. Głównym celem jego działalności jest opracowywanie nowoczesnych konstrukcji i technologii włókienniczych wyrobów technicznych oraz wyrobów kompozytowych i ich wdrażanie do praktyki przemysłowej. „MORATEX” dopracował się przodującej pozycji wśród krajowych placówek badawczo-rozwojowych i konstruktorów wysoce wyspecjalizowanych produktów przeznaczonych dla różnych dziedzin gospodarki narodowej.

W trakcie gali wspominano nie tylko historię i dziedzictwo Instytutu, ale skupiono się przede wszystkim na obecnej działalności i planach na przyszłość. MORATEX działa bowiem obecnie nie tylko w sferze technologii włókienniczych i materiałowych, ale też w nowoczesnych obszarach gospodarki cyrkularnej: utylizacja i recykling sprzętu oraz wyrobów o przeznaczeniu wojskowym i policyjnym, technologie obniżające zapotrzebowanie na energię i obniżające odpad produkcyjny, a także technologie kompozytowe, technologie VR, symulacje zjawisk dynamicznych, inżynieria odwrotna, technologie przyrostowe, personalizacja wyrobów stosowanych w obszarze bezpieczeństwa.

Jedną z atrakcji obchodów 70-lecia ITB „MORATEX” był pokaz mody służb mundurowych resortu Spraw Wewnętrznych i Administracji, które w ramach codziennych działań stosują wyroby zaprojektowane w ITB „MORATEX”. Pokaz został przygotowany przez funkcjonariuszy Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej oraz pracowników MORATEX’u, którzy wystąpili w roli modeli.  W profesjonalny sposób zaprezentowano efekt współpracy Instytutu w zakresie projektowania oraz opracowywania końcowych modeli umundurowania i sprzętu związanego z ochroną osobistą, prezentując m.in. umundurowanie do pełnienia służby na stokach górskich, na motocyklach, kamizelki balistyczne, systemy przeciwwybuchowe i odłamkoodporne oraz wiele innych.

W trakcie przedsięwzięcia, na stoiskach poszczególnych służb zostały przedstawione nowoczesne technologie wykorzystywane przez nie w działaniach służbowych, a także umożliwiono gościom Jubileuszu przetestowanie wyposażenia Pracowni Wirtualnej Rzeczywistości – jednego z ostatnich nabytków ITB „MORATEX”.

Uroczystość została objęta honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministra Obrony Narodowej, Ministra Edukacji i Nauki, Komendanta Głównego Straży Granicznej, Służbę Ochrony Państwa, Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, Marszałka Województwa Łódzkiego, Wojewodę Łódzkiego oraz Prezydent Miasta Łodzi. Sponsorem Uroczystości był Bank PEKAO S.A.

Akademię Policji w Szczytnie reprezentowała Dyrektor Instytutu Koordynacji Badań – mł. insp. dr Ewa Kuczyńska, która w trakcie Jubileuszu odebrała z rąk Dyrektora Statuetkę dla Akademii Policji w Szczytnie i jej pracowników za długoletnią współpracę z „Moratexem”. Warto podkreślić, że od wielu lat nasza Uczelnia współpracuje z ITB „Motraetex” w zakresie wspólnej realizacji przedsięwzięć naukowych i badawczych, organizując konferencje naukowe oraz projekty zarówno krajowe, jaki zagraniczne.

„Moratex” to placówka badawcza specjalizująca się w opracowywaniu nowoczesnych konstrukcji i technologii włókienniczych wyrobów technicznych i wdrażaniu ich do praktyki przemysłowej. Słynie zwłaszcza z technologii dla służb mundurowych. Światową sławę zyskały opracowane w łódzkim instytucie kamizelki kuloodporne, ale wdrożył on też wiele innych produktów cieszących się uznaniem, w tym m.in. tarcze ochronne dla oddziałów prewencji policji, specjalne umundurowanie dla policjantów pełniących służbę na stokach narciarskich, na motocyklach, kamizelki balistyczne dla służb cywilnych czy też przeciwwybuchowe ubrania ochronne.

O innowacyjności instytutu świadczy fakt, że „Moratex” pozyskał ponad 100 patentów i ponad 140 wzorów użytkowych.

Tekst: mł. insp. Ewa Kuczyńska - Dyrektor Instytutu Koordynacji Badań
Foto: Moratex/KWP Łódź